Business Centre Club z zadowoleniem odebrał informację, że wicepremier Jarosław Gowin podziela argumenty pracodawców przeciwko zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS.

- Wicepremier Jarosław Gowin wsparł przedsiębiorców walczących o nieprzyjmowanie zmian w zakresie zniesienia limitu składek na ZUS. Zapewnił, że jego partia nie zagłosuje za tą zmianą.
- Już wczoraj w specjalnym liście dziękowali mu za takie posunięcie przedsiębiorcy działający w Konfederacji Lewiatan. Dziś (piątek, 10 października) w podobnym tonie wypowiedzieli się przedsiębiorcy działający w BCC.
- Organizacje zrzeszające pracodawców przestrzegają, że zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS przyniesie wiele negatywnych konsekwencji.
- Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Ten temat zostanie zdjęty z agendy. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, najbardziej kreatywną część społeczeństwa - powiedział w czwartek w programie Tłit Jarosław Gowin.
Dla przedsiębiorców walczących od początku pojawienia się tego pomysłu o odstąpienie od niego, to duże wsparcie. Wystarczy przypomnieć, że pod wspólnym apelem w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS podpisało się razem z BCC aż 65 organizacji pracodawców. Również pracodawcy i związkowcy skupieni w Radzie Dialogu Społecznego uzgodnili stanowisko przeciwko likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS.
Czytaj więcej: Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?
Swój sprzeciw argumentują m.in. tym, że po wejściu w życie zmiany pogorszeniu może ulec konkurencyjności polskiego rynku pracy, wyraźniejsze będzie też pogłębienie jego segmentacji, co jest jednym z głównych wyzwań rozwojowych Polski. Mówią też o obniżeniu wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11 proc., a wzroście kosztów zatrudnienia dla pracodawcy sięgającym nawet 16 proc. w takich sektorach: nowoczesnych technologii i usług dla biznesu, medycznym, lotniczym, motoryzacyjnym. Innym negatywny czynnikiem ma być rozwarstwienie wysokości świadczeń emerytalnych co jest sprzeczne z zasadą solidarności społecznej i szkodliwe z punktu widzenia długofalowej stabilizacji wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


KOMENTARZE (0)