Kogo szef nie ma prawa zwolnić?

W niektórych przypadkach pracodawca nie ma prawa wręczyć wypowiedzenia pracownikowi. Jak należy postąpić, jeśli to zrobi?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kogo szef nie ma prawa zwolnić?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 paź 2015 11:24


Przed wypowiedzeniem umowy o pracę szczególnie chronione są osoby w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata.

Dużo szersza ochrona przysługuje kobietom w ciąży. Przełożony nie może nie tylko wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie spodziewającej się dziecka, lecz także rozwiązać wypowiedzianej już umowy, jeśli to, że pracownica jest w ciąży, okazało się w okresie wypowiedzenia.

Wyjątki od reguły

- Należy pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży ochrona jest wyłączona w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa. Ciężarną można też zwolnić dyscyplinarnie, jeżeli dopuściła się poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych - mówi adwokat Katarzyna Ludwig.

Wyjątki są przewidziane również dla osób w wieku przedemerytalnym: ochrona wygasa, kiedy pracodawca ogłosi likwidację lub upadłość firmy, oraz w przypadku wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, jeśli obejmuje ono całą grupę pracowników, w której znajduje się osoba podlegająca ochronie przedemerytalnej.

Chronione przed zwolnieniem są ponadto osoby nieobecne w pracy z usprawiedliwionych przyczyn, tzn. pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim oraz urlopach: wypoczynkowym, bezpłatnym, wychowawczym i macierzyńskim.

- Pamiętajmy, że jeżeli pracodawca wręczy nam wypowiedzenie umowy o pracę niezgodne z prawem, w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma możemy odwołać się do sądu pracy – informuje ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.