Kodeks pracy, zmiany: Sejm za ochroną praw kobiet w ciąży

• Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany w kodeksie pracy.
• Doprecyzowują one zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią.
• Za uchwaleniem zmian w kodeksie pracy głosowało 412 posłów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kodeks pracy, zmiany: Sejm za ochroną praw kobiet w ciąży

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 maj 2016 11:09


Obecnie zgodnie z kodeksem nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, a Rada Ministrów określa wykaz takich prac. Zmiana wynika z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem obecny zapis jest dyskryminujący, ponieważ wynika z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko w ciąży i karmiących piersią.

Uchwalona przez Sejm zmiana przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zawęża stosowanie przepisów jedynie do kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Nowelizacja stanowi, że podczas ciąży i karmienia piersią pracujące nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Zmiana daje Radzie Ministrów prawo do wydania rozporządzenia określającego wykaz prac, które taki niekorzystny wpływ mogą wywierać, m.in. związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy sposobem i warunkami wykonywania tych prac na zdrowie kobiet. Daje też rządowi prawo do wydania rozporządzenia dotyczącego uwzględnienia tych zasad przy zatrudnieniu w wojsku.

Zmiana ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.