Kobiety po porodzie wcześniej wrócą do pracy?

Bruksela chce wprowadzić urlop opiekuńczy. Każdy pracownik zyska dodatkowe dni wolne od pracy, ale za to kobiety stracą możliwość płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety po porodzie wcześniej wrócą do pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

11 maj 2017 12:27


Projekt nowej dyrektywy przygotowany przez Komisję Europejską zakłada, że każdy pracownik pięć dni w roku mógłby wykorzystać do opieki nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem. Za ten czas przysługiwałoby mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego. Jeśli projekt zyska poparcie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie do niego swoich przepisów - informuje dziennik.pl

Najwięcej kontrowersji wzbudza urlop rodzicielski. Projekt unijny przewiduje bowiem, że cztery miesiące tego urlopu będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka, inaczej przepadną. Stracą na tym matki, bo obecnie mogą korzystać z całego urlopu rodzicielskiego, który łącznie z macierzyńskim daje pełny rok płatnej opieki po porodzie. Jak argumentuje Bruksela chodzi jednak o to, aby kobiety, które zbyt długo przebywają na urlopach, nie wypadały z rynku pracy.

Te zmiany mogą być dla Polski kłopotem. Jeśli rząd będzie chciał utrzymać prawo kobiet do rocznej płatnej opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, będzie musiał albo wydłużyć płatne urlopy o kolejne cztery miesiące (do 16 miesięcy), albo płacić zasiłek za część wychowawczego.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.