Kobiety na rynku pracy: Jak ułatwić im znalezienie pracy?

• Kobiety mają większe problemy ze znalezieniem pracy.
• Częściej obciążone są obowiązkami domowymi i dlatego też wielokrotnie rezygnują z pracy.
• Żeby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy Konfederacja Lewiatan proponuje, aby w okresie ciąży koszty zwolnienia lekarskiego pokrywał ZUS.
• Ponadto proponuje by w okresie urlopów macierzyńskich nie naliczał się urlop wypoczynkowy.
• Inną propozycją jest umożliwienie zatrudniania kobiet do pracy zdalnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety na rynku pracy: Jak ułatwić im znalezienie pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio/AT

18 sie 2016 10:06


- Teraz mamy korzystną sytuacje na rynku pracy. Spadło bezrobocie i wzrosło zatrudnienie, ale wyraźnie widać, że kobiety mają większe problemy ze znalezieniem pracy - mówi dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Zdecydowanie częściej obciążone są obowiązkami domowymi i dlatego wielokrotnie rezygnują z pracy po to, żeby zająć się dziećmi lub osobami wymagającymi opieki.

- To wynika też z prostej kalkulacji budżetu domowego – kobiety przeważnie zarabiają mniej, dlatego mniejszą stratą dla gospodarstwa domowego będzie zrezygnowanie z pracy właśnie przez nie – wyjaśnia dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Łączenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest możliwe. Jak to zrobić?

- Żeby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy, proponujemy, aby w okresie ciąży od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, koszty pokrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – do tej pory jest tak, że przez pierwsze 33 dni zwolnienia płaci za nie pracodawca mówi gość Polskiego Radia.

Konfederacja Lewiatan proponuje również by w okresie urlopów macierzyńskich nie naliczał się urlop wypoczynkowy. Dla wielu pracodawców stanowi to istotny problem, ponieważ po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kobiety często odbierają urlop wypoczynkowy za dłuższy okres, powodując tym samym sytuację, w której pracodawca ponownie zostaje bez pracownika.

Innymi propozycjami są te, umożliwiające w łatwiejszy sposób zatrudnianie kobiet do pracy zdalnej – świadczonej np. z domu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.