PARTNERZY PORTALU

Kobietę w ciąży też można w Polsce zwolnić i to całkowicie legalnie

  • jk
  • 7 gru 2022 15:05

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Kobietę w ciąży też można w Polsce zwolnić i to całkowicie legalnie
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży w trybie dyscyplinarnym jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracodawca uzyska na to zgodę zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownicę (Fot. Ömürden Cengiz/Unsplash)
REKLAMA
  • Pracodawca może zwolnic kobietę w ciąży lub w czasie urlopu macierzyńskiego, jeżeli jego firma upadnie lub zostanie zlikwidowana. Może też zwolnić ją dyscyplinarnie, np. za popełnienie przestępstwa.
  • Jeżeli firma ogłosiła upadłość lub likwidację, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego można rozstać się z pracownikiem bez wypowiedzenia.
  • Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracodawca uzyska na to zgodę zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownicę.

Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Czytaj też: Pracownicy, których nie można zwolnić. Lista osób pod ochroną jest coraz dłuższa

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jak jednak podaje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, przepis ten nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. urlopu wychowawczego czy zwolnienia lekarskiego).

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy.

Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę (lub pracownika korzystającego z takiego urlopu) zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobietę w ciąży też można w Polsce zwolnić i to całkowicie legalnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA