KNF: Oto powiązania kapitałowe i personalne w SKOK

Nadszedł czas, aby opinia publiczna dowiedziała się, jakie powiązania kapitałowe i personalne są w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych - uznała Komisja Nadzoru Finansowego i opublikowała obszerny dokument w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KNF: Oto powiązania kapitałowe i personalne w SKOK

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

21 paź 2014 18:43


W raporcie padają następujące nazwiska: Grzegorz Bierecki, Jarosław Bierecki, Adam Jedliński, Grzegorz Buczkowski, Andrzej Sosnowski. Wszystkie informacje o powiązania kapitałowych tych osób pochodzą z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czytaj też: SKOK w Wołominie wyróżniona za działania CSR

KNF uznał, że ujawnienie takich informacji jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, w szczególności bezpieczeństwa środków pieniężnych gromadzonych w SKOK-ach.

Według KNF konieczne jest uproszczenie struktury spółek i innych podmiotów, powstałych ze środków całego sektora SKOK, np. poprzez racjonalizację ekonomiczną i organizacyjną liczby spółek, funkcjonujących w sektorze SKOK.

KNF chce zapewnienia sprawowania efektywnej kontroli przez członków SKOK nad spółkami funkcjonującymi w sektorze SKOK, mając na uwadze w szczególności, że spółdzielnie są demokratycznymi organizacjami kontrolowanymi przez członków, którzy powinni aktywnie uczestniczyć w określaniu polityki dotyczącej kas bez względu na wysokość ich środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach w kasach.

Nadzór zaleca niezwłocznego podjęcia działań nakierowanych na zasilenie finansowe Funduszu Stabilizacyjnego, powołanego przez ustawodawcę dla umożliwienia restrukturyzacji całego sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, poprzez przekazanie zysków w postaci należnej dywidendy wypracowanej lub akumulowanej przez spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.