Kim jesteś z zawodu? Coachem

Choć coaching jest coraz bardziej popularną metodą rozwoju zawodowego i osobistego, coach jest dosyć często mylony z psychoterapeutą, doradcą, mentorem itp. Być może niedługo to się zmieni, m.in. za sprawą wpisania coacha do projektu zaktualizowanej klasyfikacji zawodów i specjalności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kim jesteś z zawodu? Coachem

PODZIEL SIĘ


Autor: Dorota Jaworska

15 lis 2013 6:30


Zawód ten pojawi się pod nazwą: trener osobisty (coach, mentor, tutor) 1 stycznia 2014 r. Wtedy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie w życie rozporządzenia. Jednak od wpisania coachingu do klasyfikacji zawodów i specjalności (grupa elementarna 2359; specjaliści nauczania i wychowania, gdzie indziej nieklasyfikowani 235920) - do pełnej i rzetelnej znajomości tego zawodu wśród społeczeństwa - daleka droga. Jednak ważne, że idzie we właściwym kierunku, gdyż coach jest niewątpliwie zawodem przyszłości.

Coach potrzebny od zaraz

Według danych statystycznych ICF 2013 w Polsce mamy 288 coachów (na poziomie akredytacji ACC - 259, PCC - 28 i MCC - 1). Polska na tle krajów europejskich jest na 6. miejscu po Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Szwecji. Z coachingu korzysta również coraz więcej firm.

59 proc. polskich organizacji, korzystając z usług coachingowych, zwraca uwagę na akredytację coacha (wg raportu ICF). 15 proc. przedsiębiorstw deklaruje korzystanie z coachingu jako metody rozwojowej dla swoich pracowników, a odsetek ten dynamicznie rośnie. 89 proc. firm polskich korzysta z coachów zewnętrznych, a 11 proc. prowadzi coachingi z wewnętrznych zasobów.

Coraz więcej osób korzysta też z usług coacha indywidualnie, chcąc w ten sposób uporządkować swoje sprawy zawodowe i prywatne, znaleźć w sobie motywację, ustalić priorytety. Głównymi tematami sesji coachingowych są: równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, podnoszenie własnej wartości, rozwój osobisty, relacje międzyludzkie, komunikacja i zmiana kariery.

Zawodowy coach to taki...

Być coachem z zawodu, pracować jako coach, żyć z coachingu. Czy tak można? Ukierunkować się na coaching i uczynić go swoim zawodem? Pewnie tak, tylko pozostaje pytanie, kim jest ów coach. Jakie kwalifikacje i umiejętności powinien mieć, żeby rościć sobie prawo do wykonywania tego zawodu? Jakie szkoły musiałby ukończyć, żeby nim zostać? A może każdy może być coachem? Wystarczy napisać „coach" na wizytówce, przeczytać kilka książek i przyjmować klientów zainteresowanych korzystaniem z usług coachingowych. Otóż nie. Skoro coaching będzie zawodem, dbajmy o to, by wykonywały go osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami, a nie pseudocoachowie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.