PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kilkaset tysięcy Polaków pracuje w warunkach zagrożenia

  • KDS
  • 30 cze 2022 10:47

W 2021 roku 443,3 tys. osób pracowało w warunkach zagrożenia. Największa ich część narażona była na szkodliwe działanie hałasu.

Kilkaset tysięcy Polaków pracuje w warunkach zagrożenia
W 2021 r. w warunkach zagrożenia czynnikami związanymi ze środowiskiem pracy pracowało 265,7 tys. osób (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Najtrudniejsze warunki pracy zanotowano w województwie śląskim. Tam blisko co ósma osoba pracowała w warunkach zagrożenia.
  • Natomiast najbezpieczniejsze warunki pracy występowały w województwie mazowieckim, gdzie na pogorszenie stanu zdrowia narażona była co trzydziesta trzecia osoba.
  • Hałasem zagrożonych było 182,2 tys. osób (53,8 proc.) spośród przepytanych przez GUS. 

Główny Urząd Statystyczny opublikował analizę "Warunki pracy w 2021 roku". Pod uwagę wziął 6,7 mln osób. Spośród tej grupy 443,3 tys. osób pracowało w warunkach zagrożenia, co stanowiło 6,6 proc. zatrudnionych w zakładach objętych badaniem.

Kobiety stanowiły 17,3 proc. wszystkich zatrudnionych w warunkach zagrożenia, co oznacza, że blisko co szósta zatrudniona w warunkach zagrożenia osoba była kobietą.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z raportu GUS wynika, że najtrudniejsze warunki pracy zanotowano w województwie śląskim, gdzie blisko co ósma osoba pracowała w warunkach zagrożenia. Natomiast najbardziej bezpieczne warunki pracy odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie na pogorszenie stanu zdrowia narażona była co trzydziesta trzecia osoba.

Czytaj więcej: Branża rozgrzana do czerwoności. Zarobki sięgają 25 tys. zł na miesiąc

W przypadku kobiet sytuacja najgorzej wyglądała w województwie łódzkim, gdzie co trzecia osoba zatrudniona w warunkach zagrożenia była kobietą, natomiast najkorzystniej przedstawiała się w województwie świętokrzyskim, gdzie co ósma osoba wśród zatrudnionych w warunkach zagrożenia była kobietą.

Czynniki zagrożenia

W 2021 r. w warunkach zagrożenia czynnikami związanymi ze środowiskiem pracy pracowało 265,7 tys. osób (4 proc. ogólnej liczby osób zatrudnionych w zakładach objętych badaniem), w tym 45,3 tys. kobiet (odpowiednio 0,7 proc.).

GUS podaje, że zagrożenia związane ze środowiskiem pracy dotyczyły m.in. narażenia na: substancje chemiczne, pyły, hałas, wibracje (drgania mechaniczne), mikroklimat gorący lub zimny, promieniowanie, pole elektromagnetyczne oraz czynniki biologiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kilkaset tysięcy Polaków pracuje w warunkach zagrożenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA