×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kilkanaście tysięcy mniej kontroli w firmach. "Wyjątkowo trudny rok"

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 23 lip 2021 13:50

W 2020 roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili w sumie 16,7 tys. kontroli, w trakcie których skupili się na sprawdzaniu, czy w zakładach pracy przestrzegane są przepisy związane z walką z COVID - 19. W sumie odwiedzili 15,8 tys. podmiotów, w których pracowało 709,6 tys. osób, w tym 610,9 tys. zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Kilkanaście tysięcy mniej kontroli w firmach. "Wyjątkowo trudny rok"
W 2020 inspektorom udało się przeprowadzić 56 371 kontroli (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności w 2020 roku. 
 • Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśla, że był to rok wyjątkowo trudny, w którym wiele planów pokrzyżowała pandemia koronawirusa. 
 • Nieprawidłowości związane z nierespektowaniem obowiązków wynikających z przepisów covidowych stwierdzono w prawie 43 proc. kontrolowanych zakładów.

Państwowa Inspekcja Pracy na rok 2020 zaplanowała przeprowadzenie 72 tys. kontroli, jednak pandemia zweryfikowała te plany. W efekcie inspektorom udało się przeprowadzić 56 371 kontroli (realizacja na poziomie 78,3 proc.). Zaś na PIP zostały nałożone nowe zadania związane z walką z pandemią COVID-19. 

- Musieliśmy się zmierzyć z całkiem nowymi wyzwaniami, jakie postawiła przed nami pandemia. To jedyny taki rok, kiedy zatwierdzony Program działania PIP musiał stracić na znaczeniu, bo inspektorzy pracy byli potrzebni przy realizacji innych zadań, z których wiele miało cenę ludzkiego zdrowia i życia - mówi główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Jak dodaje, stan zagrożenia epidemicznego nie zwolnił pracowników PIP z realizacji ustawowych zadań. Wprowadzając w życie wytyczne, opracowane przez ekspertów ze specjalnego zespołu powołanego przez Głównego Inspektora Pracy, został stworzony model prowadzenia kontroli zdalnych i hybrydowych.

Grafika: sprawozdanie PIP
Grafika: sprawozdanie PIP

- Połączenie ich z kontrolami tradycyjnymi, gdy sytuacja wymagała fizycznej obecności inspektora pracy, zaowocowało zrealizowaniem łącznie 56 371 kontroli, co w tej wyjątkowej sytuacji należy uznać za sukces, za którym stoją sumienność i odpowiedzialność inspektorów pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że zetknęli się oni z zupełnie nowym zjawiskiem, wciąż jeszcze czekającym na uregulowania prawne, jakim jest świadczenie pracy w systemie zdalnym - podkreśliła we wstępie do sprawozdania GIP.

Walka z COVID-19

Jednym z nowych elementów pracy inspektorów było kontrolowanie zakładów pracy weryfikujące realizację obowiązków nałożonych na firmy w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kilkanaście tysięcy mniej kontroli w firmach. "Wyjątkowo trudny rok"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2021-07-23 17:15:55

  Dzięki temu od 8 lat pracujemy w firmie Milmex w Sosnowcu bez żadnego wynagrodzenia i bez opłaconych składek! Gdzie jest PIP i prokuratura???!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA