PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kierowcy Ubera to "niezależni podwykonawcy"

  • Autor: pap/pt
  • 5 wrz 2019 7:11

Brazylijski Sąd Najwyższy orzekł, że kierowcy świadczący usługi za pośrednictwem aplikacji Ubera nie są pracownikami firmy oferującej przejazdy - podał Bloomberg. Według agencji może to przynieść Uberowi znaczne korzyści, ustanawiając precedens dla podobnych spraw w kraju.

Kierowcy Ubera to "niezależni podwykonawcy"
(fot. fotolia)
REKLAMA

Zdaniem sądu nie można uznać, że kierowcy posługujący się aplikacją Ubera są zatrudnieni w spółce, bo świadczenie przez nich usług ma charakter okazjonalny, bez ustalonych godzin pracy czy określonego wynagrodzenia. Związek ten zatem nie jest hierarchiczny i nie ma charakterystycznych cech relacji pracownik - pracodawca - uznał sąd. Orzeczenie, podważające wcześniejszy wyrok lokalnego sądu, wydało jednogłośnie 10 sędziów.

Sąd orzekł również, że to sąd cywilny, a nie sąd pracy jest właściwy do rozstrzygania sporów między Uberem i jego niezależnymi kierowcami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według danych ze strony internetowej spółki w Brazylii Uber działa w ponad 100 miastach i ma tam ponad 600 tys. kierowców. Na całym świecie współpracuje z ponad trzema milionami kierowców.

Firma Uber Technologies, oferująca usługi współdzielenia przejazdów i dostaw, z siedzibą w San Francisco, twierdzi, że kierowcy korzytający z aplikacji to "niezależni podwykonawcy". Jednak władze stanu Kalifornia rozważają wprowadzenie lokalnego prawa, które skutkowałoby uznaniem kierowców Ubera za jego pracowników, przyznając im m.in. prawo do płacy minimalnej i stanowych świadczeń socjalnych. Jak przypomina Bloomberg, kwestia utrzymania statusu "niezależnego podwykonawcy" była uznana za jeden z czynników ryzyka w prospekcie emisyjnym pierwszej oferty publicznej Ubera na początku tego roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kierowcy Ubera to "niezależni podwykonawcy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA