- MIW
- •9 wrz 2017 9:41
Aż 67 proc. mężczyzn, pracujących jako zawodowi kierowcy pojazdów ciężarowych, zmaga się z nadwagą lub otyłością – wynika z „Raportu o stanie zdrowia kierowców” Fundacji Truckerslife. To poważne zagrożenie dla tego sektora gospodarki, gdyż boryka się on z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. A to oznacza, że branży po prostu nie stać na utratę, czy absencję pracowników.

• W branży transportowej pracuje dziś w Polsce ok. pół miliona kierowców samochodów ciężarowych. Potrzeby są jednak dużo większe. Według raportu PwC, pracę w tym segmencie gospodarki znalazłoby nawet dodatkowych 100 tys. osób.
• O ile problemem dla firm transportowych jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, to problemem samych pracowników jest tryb życia i jego konsekwencje.
• Otyłości wśród zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych sprzyja przede wszystkim nieregularne spożywania posiłków, zbyt wysoka wartość energetyczna oraz ograniczona aktywność fizyczna.
- Popyt na kierowców zawodowych samochodów ciężarowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Część firm decyduje się nawet, mimo istniejących barier administracyjnych, na zatrudnienie obcokrajowców. Nie wypełnią oni jednak całkowicie luki na rynku pracy – mówi Krzysztof Sulima, st. menedżer z Grupy Inter Cars.
O ile problemem dla firm transportowych jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, to problemem samych pracowników jest tryb życia i jego konsekwencje.
„Raport o stanie zdrowia kierowców” wskazuje bowiem, że powszechną przypadłością w tej grupie zawodowej jest otyłość, z którą zmaga się ponad 2/3 mężczyzn wykonujących ten fach. Na zaburzenia masy ciała wśród zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych wpływ ma przede wszystkim nieregularne spożywania posiłków, zbyt wysoka wartość energetyczna oraz ograniczona aktywność fizyczna w stosunku do przyjmowanej liczby kalorii. Badania pokazują, że kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin (1,5 kcal/min), co klasyfikuje ich poziom aktywności fizycznej w kategorii „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego” – czytamy w raporcie.
Konsekwencją otyłości jest cała gama zagrożeń, na które narażeni są zawodowi kierowcy. Są wśród nich takie schorzenia jak cukrzyca typu 2, choroby serca, miażdżyca, nowotwory, czy choroby układu kostnego. Najczęstsze schorzenia wśród kierowców dotyczą układu krążenia, pojawiają się takie dolegliwości jak niedokrwienie serca czy nadciśnienie tętnicze.
Pracodawca niewiele może zrobić. To kwestia edukacji
Eksperci przypominają, że czas pracy prowadzących samochody ciężarowe regulowany jest przez prawo polskie i europejskie.


KOMENTARZE (1)