×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kierowcy ciężarówek mają problem z otyłością. To przez brak ruchu i złą dietę

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 9 wrz 2017 9:41

Aż 67 proc. mężczyzn, pracujących jako zawodowi kierowcy pojazdów ciężarowych, zmaga się z nadwagą lub otyłością – wynika z „Raportu o stanie zdrowia kierowców” Fundacji Truckerslife. To poważne zagrożenie dla tego sektora gospodarki, gdyż boryka się on z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. A to oznacza, że branży po prostu nie stać na utratę, czy absencję pracowników.

Kierowcy ciężarówek mają problem z otyłością. To przez brak ruchu i złą dietę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• W branży transportowej pracuje dziś w Polsce ok. pół miliona kierowców samochodów ciężarowych. Potrzeby są jednak dużo większe. Według raportu PwC, pracę w tym segmencie gospodarki znalazłoby nawet dodatkowych 100 tys. osób.

• O ile problemem dla firm transportowych jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, to problemem samych pracowników jest tryb życia i jego konsekwencje.

• Otyłości wśród zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych sprzyja przede wszystkim nieregularne spożywania posiłków, zbyt wysoka wartość energetyczna oraz ograniczona aktywność fizyczna.

- Popyt na kierowców zawodowych samochodów ciężarowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Część firm decyduje się nawet, mimo istniejących barier administracyjnych, na zatrudnienie obcokrajowców. Nie wypełnią oni jednak całkowicie luki na rynku pracy – mówi Krzysztof Sulima, st. menedżer z Grupy Inter Cars.

O ile problemem dla firm transportowych jest niedobór wykwalifikowanych pracowników, to problemem samych pracowników jest tryb życia i jego konsekwencje.

„Raport o stanie zdrowia kierowców” wskazuje bowiem, że powszechną przypadłością w tej grupie zawodowej jest otyłość, z którą zmaga się ponad 2/3 mężczyzn wykonujących ten fach. Na zaburzenia masy ciała wśród zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych wpływ ma przede wszystkim nieregularne spożywania posiłków, zbyt wysoka wartość energetyczna oraz ograniczona aktywność fizyczna w stosunku do przyjmowanej liczby kalorii. Badania pokazują, że kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin (1,5 kcal/min), co klasyfikuje ich poziom aktywności fizycznej w kategorii „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego” – czytamy w raporcie.

Konsekwencją otyłości jest cała gama zagrożeń, na które narażeni są zawodowi kierowcy. Są wśród nich takie schorzenia jak cukrzyca typu 2, choroby serca, miażdżyca, nowotwory, czy choroby układu kostnego. Najczęstsze schorzenia wśród kierowców dotyczą układu krążenia, pojawiają się takie dolegliwości jak niedokrwienie serca czy nadciśnienie tętnicze.

Pracodawca niewiele może zrobić. To kwestia edukacji 

Eksperci przypominają, że czas pracy prowadzących samochody ciężarowe regulowany jest przez prawo polskie i europejskie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kierowcy ciężarówek mają problem z otyłością. To przez brak ruchu i złą dietę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wiola 2017-09-14 11:08:35

    Zgadzam się. Mój tata jest zawodowym kierowcą i waży ponad 100 kg mimo, że za wysoki nie jest. Brzuch ma jak kobieta w ciąży. Teraz jest na zwolnieni przez kilka miesięcy i mama mu zaczęła zamawiać dietę pudełkową lightdiet. Bo tak jak jest w trasie to by nie miał możliwości jej dostawać. Na początku strasznie marudził ale zdrowie jednak ważniejsze jest. Trochę mu tam kg spadło. Mama na spacery zabierała ojca bo ten to tylko przed tv by siedział. Praca kierowcy to jednak niewdzięczny zawód bo i otyłośc dopada i kręgosłup boli, nie mówiąc o psującym się wzroku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA