PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kiedy ustawa o deputatach węglowych dla emerytów? Minister wyjaśnia

  • Autor: PAP/AT
  • 9 mar 2017 12:27

• Ustawa dotycząca deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinna być przyjęta w tym roku - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski .
• Wyjaśnił, że powodem wolnego tempa prac nad projektem jest konieczność "wpasowania" tych rozwiązań w możliwości budżetu.

Kiedy ustawa o deputatach węglowych dla emerytów? Minister wyjaśnia
Dzięki 500 plus zwiększyły się dochody sektora gospodarstw domowych (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Chodzi o ustawę gwarantującą emerytom górniczym wypłatę z budżetu państwa środków z tytułu przysługującego im deputatu węglowego. Obecnie w wielu przypadkach to uprawnienie nie jest realizowane. W tej sprawie powstały dwa projekty: obywatelski, szacujący roczne koszty finansowania deputatu emeryckiego z budżetu na blisko 300 mln zł, oraz ministerialny, w którym roczne koszty oceniono na ok. 391 mln zł.

"Z tych negocjacji, rozmów, które są prowadzone, wiele wskazuje na to, że ta ustawa powinna w tym roku wyjść" - powiedział w czwartek w Sejmie Tchórzewski, odpowiadając na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej. Przed kilkoma miesiącami wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski szacował, że nowe rozwiązania wejdą w życie już z początkiem 2017 r., jednak ustawa wciąż jest na etapie projektu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Tobiszowski: Nie będzie jednorazowej wypłaty deputatu węglowego

Minister energii wyjaśnił, że projektowana ustawa wywołuje skutki finansowe powyżej 300 mln zł rocznie w perspektywie co najmniej 10 lat, a to wymaga odniesienia szykowanych rozwiązań do przyszłych budżetów. "Jest kwestia dopasowania tego wszystkiego" - powiedział, wskazując, że właśnie z powodów finansowych problem nie był podjęty w minionych latach.

"Ustawa wyszła z Ministerstwa Energii, została skierowana na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Teraz, po otrzymaniu stanowiska ministra finansów co do określenia jej skutków finansowych na najbliższe lata, będzie następnie kierowana na Komitet Stały Rady Ministrów" - poinformował Tchórzewski.

Przyznał, że - jak mówił - "jej tryb idzie w tym momencie dosyć wolno z powodu konieczności wpasowania, w ramach priorytetów i możliwości dochodowych budżetu i wydatków budżetu z tego tytułu".

W miniony wtorek (7 marca) Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który zabiega o zmianę prawa w tym zakresie, ogłosił na konferencji prasowej, że jeżeli najdalej w kwietniu w Sejmie nie rozpoczną się faktyczne prace nad rozwiązaniem problemu deputatów węglowych dla emerytów górniczych, środowiska emeryckie rozpoczną protesty.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kiedy ustawa o deputatach węglowych dla emerytów? Minister wyjaśnia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA