PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kiedy przejść na emeryturę? Czy na nią oszczędzać?

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 23 maj 2017 14:10

Rząd pracuje nad reformą kapitałowej części systemu emerytalnego. Zmiany są konieczne. Aż 89 proc. obecnych emerytów nie ma żadnych oszczędności. Ci, którzy zaczęli oszczędzać, zrobili to zbyt późno. Jak przekonuje Federacja Przedsiębiorców Polskich i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, nasze podejście do oszczędzania zmienia się.

Kiedy przejść na emeryturę? Czy na nią oszczędzać?
W całym kraju trwa kampania "Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Założenia planowanej reformy korespondują ze społecznymi oczekiwaniami – ocenia kierunek planowanych zmian kapitałowej części systemu emerytalnego Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

• Nastawienie do oszczędzania zmienia się. Dziś aż 57 proc. Polaków uważa, że państwo powinno zachęcać nas do oszczędzania na stare lata.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi kampanię "Godny wybór", która ma związek z obniżeniem wieku emerytalnego.

Jak informują przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, obecnie rząd pracuje nad reformą kapitałowej części systemu emerytalnego. Zgodnie z zapowiedziami, już od przyszłego roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 19 pracowników utworzone miałyby zostać Pracownicze Plany Kapitałowe. To nic innego, jak programy dodatkowego oszczędzania na emeryturę z domyślnym zapisem, w ramach których pracownicy będą oszczędzali 2 lub 4 proc. swojego wynagrodzenia brutto, przy czym pracodawcy będą uzupełniali składki pracowników odpowiednio o 2 lub 3 proc.

– Założenia planowanej reformy korespondują ze społecznymi oczekiwaniami. Jednocześnie stanowią odpowiedź na obecne wyzwania makroekonomiczne – konieczność zwiększenia podaży krajowego kapitału, niezbędnego do wzrostu i podniesienia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki – komentuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zaznacza też, że wprowadzenie reformy przy aktywnym udziale jej interesariuszy, w tym pracodawców, może okazać się jedną z naszych najbardziej trafionych, polskich inwestycji.

Grafika - FPP/ IGTE
Grafika - FPP/ IGTE

Z badania PBS wykonanego w 2014 roku na zlecenie AXA Życie wynikało, że 89 proc. obecnych emerytów nie gromadziło oszczędności na starość. Ci, którzy oszczędzali, zaczęli bardzo późno, średnio 13 lat przed przejściem na emeryturę. W konsekwencji jedynie 5 proc. z nich uważa, że obecnie nie potrzebuje więcej pieniędzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kiedy przejść na emeryturę? Czy na nią oszczędzać?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Meks 2017-05-30 19:13:11

    Oszczędzanie na czarną chwilę jest kluczowym czynnik zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. Ja od jakiegoś czasu również prowadzę swój budżet domowy. Wg. mnie to bardzo ważna czynność, dzięki której mogłem w pewnym momencie zweryfikować czy stać mnie na odejście z korporacji i rozwijać dalej własną firmę. Uskuteczniłem również o tym wpis na moim blogu Piaskownica Meksa Zachęcam :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA