- Autor: jm
- •29 mar 2017 9:38
Wiele wskazuje na to, że rząd będzie chciał dotrzymać 18-miesięcznego terminu wprowadzenia nowego kodeksu pracy. Niewykluczone, że aby zyskać na czasie, niektóre przepisy będą wprowadzane w życie w odrębnych projektach nowelizacji.

• Kodeks pracy dotyczy ok. 16 mln zatrudnionych w Polsce osób i pracodawców.
• Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła już prace np. nad przepisami dotyczącymi równego traktowania.
• Z informacji dziennika wynika również, że już uzgodnione przez Komisję kwestie mogą być wprowadzone w życie w odrębnych projektach nowelizacji. Pozwoli to zaoszczędzić czas.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy rozpoczęła opracowywanie projektów zbiorowego i indywidualnego kodeksu pracy w październiku 2016 r. Termin zakończenia prac planowany jest na marzec przyszłego roku. Wiele wskazuje na to, że rząd będzie chciał tego terminu dotrzymać, dlatego też - jak informuje "DGP" - KKPP rozważa przygotowanie projektów ustaw, które wdrożą przygotowane propozycje zmian w kodeksie pracy.
Czytaj też: Jakich zmian w kodeksie pracy należy oczekiwać?
W ten sposób rozwiązania, które są już uzgodnione i nie wzbudzają kontrowersji, mogłyby wejść w życie wcześniej, bez konieczności czekania na opracowanie pozostałych części nowego kodeksu. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące odpowiedzialności pracowników, równego traktowania w zatrudnieniu, urlopów - czytamy w "DGP".
Niewykluczone, że w odrębnych projektach nowelizacji kodeksu pracy znajdą się też przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jak podaje dziennik, obecnie obowiązujące rozwiązania w tym zakresie są dość szczegółowe i właśnie m.in. z tego względu telepraca nie jest zbyt często wdrażana przez pracodawców. Nowe, bardziej przejrzyste zapisy w kodeksie pracy dotyczące telepracy mogłyby to zmienić.
Kodeks pracy dotyczy ok. 16 mln zatrudnionych w Polsce osób i pracodawców.

KOMENTARZE (1)