PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kiedy nowy kodeks pracy?

  • Autor: jm
  • 29 mar 2017 9:38

Wiele wskazuje na to, że rząd będzie chciał dotrzymać 18-miesięcznego terminu wprowadzenia nowego kodeksu pracy. Niewykluczone, że aby zyskać na czasie, niektóre przepisy będą wprowadzane w życie w odrębnych projektach nowelizacji.

Kiedy nowy kodeks pracy?
Nowy kodeks pracy w marcu przyszłego roku? Rząd będzie się starał dotrzymać terminu. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Kodeks pracy dotyczy ok. 16 mln zatrudnionych w Polsce osób i pracodawców.

• Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła już prace np. nad przepisami dotyczącymi równego traktowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Z informacji dziennika wynika również, że już uzgodnione przez Komisję kwestie mogą być wprowadzone w życie w odrębnych projektach nowelizacji. Pozwoli to zaoszczędzić czas.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy rozpoczęła opracowywanie projektów zbiorowego i indywidualnego kodeksu pracy w październiku 2016 r. Termin zakończenia prac planowany jest na marzec przyszłego roku. Wiele wskazuje na to, że rząd będzie chciał tego terminu dotrzymać, dlatego też - jak informuje "DGP" - KKPP rozważa przygotowanie projektów ustaw, które wdrożą przygotowane propozycje zmian w kodeksie pracy.

Czytaj też: Jakich zmian w kodeksie pracy należy oczekiwać?

W ten sposób rozwiązania, które są już uzgodnione i nie wzbudzają kontrowersji, mogłyby wejść w życie wcześniej, bez konieczności czekania na opracowanie pozostałych części nowego kodeksu. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące odpowiedzialności pracowników, równego traktowania w zatrudnieniu, urlopów - czytamy w "DGP".

Niewykluczone, że w odrębnych projektach nowelizacji kodeksu pracy znajdą się też przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jak podaje dziennik, obecnie obowiązujące rozwiązania w tym zakresie są dość szczegółowe i właśnie m.in. z tego względu telepraca nie jest zbyt często wdrażana przez pracodawców. Nowe, bardziej przejrzyste zapisy w kodeksie pracy dotyczące telepracy mogłyby to zmienić.

Kodeks pracy dotyczy ok. 16 mln zatrudnionych w Polsce osób i pracodawców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kiedy nowy kodeks pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyx 2017-04-09 11:22:42

    ciekawe czy zmienią wreszcie ten przepis o 15min przerwie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA