Kiedy można stracić pracę mimo zwolnienia lekarskiego

Pracodawca, w ściśle określonych prawem przypadkach, może rozwiązać umowę z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy można stracić pracę mimo zwolnienia lekarskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: rynekzdrowia.pl/Dziennik Gazeta Prawna

www.rynekzdrowia.pl

18 lip 2014 11:39


Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może zostać zwolniony, jeśli nieobecność w pracy z powodu choroby trwa dłużej niż trzy miesiące - przy założeniu, że sam pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż przez 6 miesięcy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pracodawca może rozstać się z pracownikiem w trybie natychmiastowym również wtedy, gdy pracujący rodzic musi osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, a upłynął już okres pobierania z tego tytułu zasiłku opiekuńczego
. Zasiłek ten przysługuje do 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, a przy starszych dzieciach - tylko za 14 dni w roku.

Pracownik nie jest również chroniony przed zwolnieniem po upływie okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku z tytułu odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną. Ponadto, jeżeli firma ogłosi upadłość lub znajdzie się w stanie likwidacji, wówczas nawet zwolnienie lekarskie nie będzie chroniło pracownika przed otrzymaniem wypowiedzenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.