PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kiedy i jak można zwolnić pijanego pracownika? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Przeprowadzenie przez pracodawcę badania alkomatem pracownika, wobec którego istnieje podejrzenie nietrzeźwości, może być niewystarczające, aby zwolnić go dyscyplinarnie. - W interesie pracodawcy leży wezwanie uprawnionego organu powołanego do ochrony porządku publicznego (policji czy straży miejskiej lub gminnej) w celu przeprowadzenia na miejscu, w zakładzie pracy, badania stanu trzeźwości pracownika - wskazuje w orzeczeniu Sąd Najwyższy.

Kiedy i jak można zwolnić pijanego pracownika? Ważny wyrok Sądu Najwyższego
(fot.pixabay.com)
REKLAMA
  • Sąd Najwyższy rozpatrzył sprawę pracownika, który stawił się do pracy będąc pod wpływem alkoholu.
  • Potwierdziło to przeprowadzone przez pracodawcę badanie alkomatem. Po pierwszym badaniu urządzenie pokazało 2,6 promila, po drugim (wykonanym 5 minutach) 2,8 promila.
  • Firma nie wezwała na miejsce policji. Zwolniła pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Ten odwołał się do sądu pracy. Teraz wyrok w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy.

W orzeczeniu SN (sygn. akt I PK 194/17 - jego pełną treść zamieściliśmy poniżej) przypomina, że w obecnym stanie prawnym, przeprowadzenie badania przez pracodawcę może być skutecznie zakwestionowane przez pracownika jako przeprowadzone bez odpowiedniej podstawy prawnej. Tylko badanie przeprowadzone przez funkcjonariusza policji albo strażnika straży gminnej (miejskiej) ma pełen walor dowodowy.

- To w interesie pracodawcy leży wezwanie uprawnionego organu powołanego do ochrony porządku publicznego (policja czy straż miejska/gminna) w celu przeprowadzenia na miejscu, w zakładzie pracy, badania stanu trzeźwości pracownika. Można przyjąć, że gdy pracownik nie żąda przeprowadzenia takiego badania (jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie), na pracodawcy spoczywa obowiązek wezwania funkcjonariuszy do zakładu pracy - czytamy w orzeczeniu SN.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Pracownik zwolniony dyscyplinarnie ma prawo do odprawy emerytalnej?

Z takiego obowiązku pracodawcy nie zwalnia skierowanie "podejrzanego pracownika" na komisariat lub do laboratorium analitycznego, by sam przeprowadził badanie. 

Sąd Najwyższy podkreślił, że pozytywny wynik badania może być traktowany jako podstawa domniemań faktycznych, że pracownik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. 

SN przypomina również, że wewnętrzne służby ochrony, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia nie są uprawnione do przeprowadzenia badania stanu trzeźwości pracownika.

- Komplikuje to sytuację faktyczną pracodawcy w przypadku zaistnienia podejrzenia, że pracownik przyszedł do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub spożywał alkohol w czasie pracy. Analiza art. 17 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o wychowaniu w trzeźwości w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2011 r. skłania do wniosku, że badania stanu trzeźwości nie może już przeprowadzić pracownik ochrony zatrudniony przez pracodawcę (bądź inna upoważniona przez niego osoba) ani też przedstawiciel podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia - czytamy w orzeczeniu SN.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Kiedy i jak można zwolnić pijanego pracownika? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Alla 2020-01-15 12:12:04

    Piję i jeszcze go awansują. Piję w pracy łapią a on dalej piję. Skąd przestrzeganie przepisów skoro pracodawca na to pozwala.

  • Takie mamy "prawo", ... jak i lewo! 2019-03-21 11:55:39

    Fantastyczne sformułowanie: "Sąd Najwyższy podkreślił, że pozytywny wynik badania może być traktowany jako podstawa domniemań faktycznych, że pracownik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości."! Podwójna wątpliwość: raz, że wynik badania może być potraktowany .... a nie, że jest traktowany i drugie, że ... jako podstawa domniemań ..., a nie pewności stanu upojenia alkoholowego! Oczywiście w przypadku przedstawicieli "specjalnej kasty", to pozytywny wynik badania alkomatem nie stanowi podstawy do niczego nawet, jak wskazówka aparatu wyskoczy poza skalę! Widzisz Juda, coś narobił?

  • robol 2019-03-19 17:04:50

    Ale PAN kierownik dziś najebany....aż słabo pana widzę👺🎅

  • majster 2019-02-24 18:22:25

    po takim badaniu "alkomatem" gdy wiemy, ze pracownik jest na fleku dajemy mu wybór: jego podanie o zwolnienie na własną prośbę albo wezwanie Policji, Straży Miejskiej , SOK-u.... Wielu myśli, że można kilka razy wybaczyć nie-trzeźwość ale to i nie BHP, zagrożenie dla innych

  • Janusz Peryt 2019-02-22 10:08:57

    Dzień dobry. W cale się nie dziwie że zapadł taki wyrok . Badanie powinno być przeprowadzone według -Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21-12-2015 poz 2153. W tej dziedzinie panuje duża nad interpretacja przepisów ,sam też się gubię jak rozumieć pewne słowa . Swego czasu(2011) poprosiłem PARPE o wyjaśnienie art. 17 ustawy o wych. w trzeźwości "kto to jest uprawniony organ powołany do badania trzeźwości) i otrzymałem pisemną odpowiedź. Podkreślę że w zakładzie pracy równoważne jest bezpieczeństwo te dotyczące Człowieka-pracownik ale też finansowe Firmy, bo z czyich to pieniędzy zostaną pokryte teraz koszty? Zabezpieczeniem dla Firmy i pracownika jest wprowadzenie procedury jak postępować w takich przypadkach, krok po kroku zgodnej z obowiązującym prawem . Piszę o tym ponieważ zajmuję się tym zawodowo, od 20 lat pomagam Firmom w zapobieganiu świadczenia pracy po wszelkich używkach. Nadmienię w tym miejscu że alkohol staje się powoli pobocznym środkiem psychoaktywnym. Janusz Peryt

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.