KE przeciwko Niemcom ws. płacy minimalnej w tranzycie

- Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa - twierdzi Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KE przeciwko Niemcom ws. płacy minimalnej w tranzycie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 maj 2015 10:27


Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez RMF FM, Komisja Europejska jest bliska zakończenia wezwania do usunięcia uchybienia. Pismo dotyczy niemieckich żądań stosowania płacy minimalnej dla kierowców-obcokrajowców w przewozie tranzytem.

Unia przychyli się jednak do roszczeń Niemiec co do kabotażu. Nadal jednak brak decyzji w sprawie przewozów, w których załadunek lub rozładunek będzie się odbywał na terenie RFN. Co to oznacza dla polskich przewoźników?

Czytaj też: Francja idzie w ślad Niemiec. Chce wprowadzić płacę minimalną dla kierowców

- Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa. Zatem anulowanie przepisów o obowiązku wypłacania niemieckiej płacy minimalnej kierowcom zatrudnionym w zagranicznych firmach byłoby słuszne i logiczne. Decyzja dotycząca tranzytu to pierwszy krok – komentuje Bartosz Najman.

Należy jednak pamiętać, że Niemcy to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeśli KE pójdzie na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi w tej sprawie, w ślad za nim zmiany mogą wprowadzić Francja, Włochy i inne kraje starej Unii.

- Nie tylko płaca minimalna stanowi problem dla polskich przewoźników. Równie uciążliwe są koszty sporządzenia, tłumaczenia i dostarczenia dokumentacji odpowiednim krajom w ich językach urzędowych, za co przyjdzie zapłacić polskim firmom – ostrzega Najman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

absurd 2015-05-11 13:08:16

".. Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa..." absurdem jest że jedynym sposobem konkurowania polskich firm jest minimalna płaca :) A kierunek zmian nakreślany przez Niemcy jest dobry - nie tylko kierowcy, ale KAZDY pracownik pracujący na terenie danego państwa powinien otrzymywać co najmniej obowiązującą tam płacę minimalną!