PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Każdy może anonimowo zawiadomić UOKIK o udziale swojej firmy w zmowie

  • Autor: PAP/AT
  • 10 kwi 2017 11:29

UOKiK uruchamia pilotażowy program dla tzw. sygnalistów. W jego ramach każdy, kto wie o udziale swojej firmy w zmowie, może o tym anonimowo zawiadomić Urząd.

Każdy może anonimowo zawiadomić UOKIK o udziale swojej firmy w zmowie
Sygnalistą może być każdy, kto wie o niedozwolonym porozumieniu firmy (fot.wikipedia.org/CC)
REKLAMA

• Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchamia program dla tzw. sygnalistów.

• Każdy może anonimowo powiadomić Urząd o zmowie firmy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• UOKiK prowadzi też prace nad zmianami przepisów, które na trwałe wprowadzą instytucję sygnalistów do prawa antymonopolowego.

"Niedozwolone porozumienia przedsiębiorców są szkodliwe dla wszystkich uczestników rynku. Zmowy cenowe powodują, że konsumenci nie mają możliwości tańszego zakupu produktów. Podział rynku może sprawić, że dany towar nie będzie dostępny na określonym terenie. Tracą również konkurenci uczestników kartelu, którzy działają zgodnie z prawem" - poinformował UOKiK, przypominając, że w 2016 roku wydał 13 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców, np. zmów cenowych czy przetargowych.

Czytaj też: UOKiK przesadził z karami dla firm

"Zwiększenie wykrywalności zmów to jedno z najważniejszych zadań urzędu. Dlatego chcemy wprowadzać nowe narzędzia poprawiające naszą skuteczność. Jedną z nich jest instytucja sygnalistów. Chodzi o anonimowe informacje od osób, które posiadają wiedzę o niedozwolonych działaniach. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można przekazać dowody na praktyki ograniczające konkurencję" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Sygnalistą, dodał UOKiK, może być każdy, kto wie o niedozwolonym porozumieniu. "Często osoby, które są świadkiem takich działań, nie zdają sobie sprawy, że są one niezgodne z prawem. Przykładowo, detaliści, którzy stosują ceny minimalne lub sztywne ustalone przez producenta, nie wiedzą, że mają do czynienia ze zmową cenową" - podał UOKiK.

Urząd poinformował również, że prowadzi prace nad zmianami przepisów, które wprowadzą na trwałe instytucję sygnalistów do prawa antymonopolowego, na wzór rozwiązań niemieckich, słowackich czy węgierskich, gdzie przykłada się również dużą wagę do ochrony danych informatorów.

Zgłoszenia, jak wynika z komunikatu, będzie można kierować na numer telefonu 22 55 60 500 lub na adres sygnalista@uokik.gov.pl.

UOKiK zaznaczył też, że wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na nowo utworzonej stronie www.konkurencja.uokik.gov.pl. Są się tam też informacje m.in. o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia, które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar leniency - podał Urząd.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Każdy może anonimowo zawiadomić UOKIK o udziale swojej firmy w zmowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA