PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kazała im kosić własny trawnik. Była dyrektor domu samopomocy oskarżona o przekroczenie uprawnień

  • Autor: PAP/KO
  • 26 wrz 2022 17:00

Aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Malborku byłej dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy zarzucono przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz osobistej, niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w wystawianych dokumentach.

Kazała im kosić własny trawnik. Była dyrektor domu samopomocy oskarżona o przekroczenie uprawnień
Oskarżona funkcję dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku pełniła od lipca 2017 roku do grudnia 2020 roku(fot. shutterstock)
REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk powiedziała w poniedziałek, że oskarżona funkcję dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku pełniła od lipca 2017 roku do grudnia 2020 roku.

Śledczy ustalili, że w trakcie sprawowanej funkcji, od października 2018 roku delegowała pracowników do prac na terenie swojej posesji, zlecając im między innymi takie czynności jak sprzątanie, koszenie trawników, czy opieka nad członkiem jej rodziny. "Dla celów prywatnych użytkowała pojazd służbowy. Dopuściła się również przywłaszczenia mienia wartości nie mniejszej niż 5,1 tys. złotych, przekazanego na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy przez Urząd Miasta w Malborku, w tym laptopa, odkurzacza, telefonu komórkowego. Ponadto wielokrotnie wynosiła z ŚDM posiłki przygotowane i przeznaczone dla podopiecznych" - dodała Wawryniuk.

Czytaj też: Można dostać dodatkowe 21 dni urlopu. Złóż wniosek, bo ci przepadnie

W okresie od 20 października do 8 listopada 2020 roku, z uwagi na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, kobieta objęta była kwarantanną domową. Pomimo to, w tym okresie zjawiła się w ŚDM i rozmawiała z pracownikami, nie izolując się i nie wprowadzając procedur związanych z ograniczeniem zagrożenia epidemiologicznego. Według prokuratury, naraziła w ten sposób pracowników oraz podopiecznych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Kobiecie grozi nawet 10 lat więzienia

Ustalono również, że w 2014 roku kobieta wykonywała obowiązki psychologa medycyny pracy i psychologa transportu. W ramach wykonywanej pracy przeprowadzała badania, na podstawie których następnie wystawiała orzeczenia o stwierdzeniu braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

W 2020 roku tego typu dokumenty, stwierdzające brak przeciwwskazań do prac na określonym stanowisku, wystawiła i wydała 73 osobom, przy czym wymagane badania wg prokuratury - przeprowadziła z naruszeniem procedur, nie przeprowadziła, bądź przeprowadziła w sposób niepełny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazała im kosić własny trawnik. Była dyrektor domu samopomocy oskarżona o przekroczenie uprawnień

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA