Kary niezgodne z Kodeksem pracy mogą słono kosztować pracodawców

10 zł za źle wypisane awizo, krótszy urlop z powodu wpływających reklamacji. Firmy stosujące takie kary mogą zostać ukarane grzywną wynoszącą nawet do 30 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kary niezgodne z Kodeksem pracy mogą słono kosztować pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

17 mar 2015 5:00


Szef stosujący zasadę kija i marchewki może ukarać pracownika. Nie ma w tym nic złego, jeśli kara jest współmierna do przewinienia oraz zgodna z Kodeksem pracy. Niestety zdarza się, że przełożeni zapominają o prawie pracy.

Przykładem jest koreański koncern Pearl Stream w Strzelcach Opolskich, który wprowadził nowy system motywacyjny, by poprawić efektywność swoich pracowników. Na czym on polegał? Jeśli w ciągu miesiąca wpłynie choć jedna skarga od klienta, pracownicy nie otrzymają urlopu. Gdy pojawią się dwa zażalenia, wówczas o wolnym dniu zatrudnieni będą mogli tylko marzyć przez dwa miesiące. O wiele gorzej będzie, gdy do firmy zostaną zgłoszone trzy reklamacje – wtedy nastąpią zmiany personalne.

Z kolei w In Post na pracowników nakładano 10 zł kary za niepoprawnie wypisane awizo. Ponadto zatrudnieni dostawali do podpisania weksle na wypadek, gdyby roznoszone przez nich przesyłki zaginęły lub zostały zniszczone. Tyle tylko, że obowiązują one na wysokie, znacznie przekraczające zarobki doręczycieli sumy (do 5 tys. zł).

Zbyt wysoką karę nałożono na pracownicę McDonalda. Kobieta zbyt długo trzymała placek ziemniaczany w podgrzewaczu (zgodnie z wewnętrznym regulaminem produkt jest przydatny do spożycia, jeśli nie przebywa w urządzeniu więcej niż 10 minut). Powinna była go wyrzucić i zrobić nowy, ale tego nie zrobiła. W konsekwencji dostała naganę.

Nie jest to odosobniony przykład kary niewspółmiernej do przewinienia. Jeden z forumowiczów „Gazety Wyborczej” pisze, że jego znajomej zostało odliczone z pensji 50 zł za rozmowę w godzinach pracy. Wobec innego użytkownika forum szef zastosował karę finansową za niewpisanie się na listę obecności.

Z kolei pracownicy jednej z sieci handlowych zostali surowo ukarani, ponieważ z magazynu zniknęły dwie sztabki czekolady. „Kierownik magazynu stwierdził, że na kamerach nic nie widać i postanowił wszystkim pracownikom zabrać po 200 zł, a pracuje tam 35 osób” – pisze rozżalony pracownik na forum prawnym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-03-17 09:55:42

a kara dla Menagerów za złe zarządzanie firmą to gdzie ?