Kandydat na sędziego nie będzie mógł ubiegać się równolegle o kilka stanowisk

- Sejm przyjął 14 z 15 poprawek Senatu do noweli ustawy, która ma skrócić postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska - procedura w tych sprawach będzie elektroniczna. Poprawki w większości są redakcyjne. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kandydat na sędziego nie będzie mógł ubiegać się równolegle o kilka stanowisk

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 mar 2014 11:58


Senat do ustawy zaproponował 15 poprawek - większość o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym. Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie 14 z nich i Sejm 14 poparł. Poprawka zaopiniowana negatywnie dotyczyła zapisu o doręczeniu pisma kandydatowi na sędziego - Senat proponował, aby zapisać w ustawie, że pismo uważa się za doręczone z chwilą zalogowania się przez kandydata na sędziego w systemie teleinformatycznym.

Czytaj też:  Powoływanie sędziów na wolne stanowiska na nowych zasadach

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało zmiany przepisów, wskazywało, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. Obecnie może być jeszcze gorzej, bo jedna z ostatnich nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w 2012 r., wprowadziła sformalizowane procedury odwoławcze, co dodatkowo może wydłużyć całe postępowanie nominacyjne. Rządowi eksperci wyliczyli, że nowe rozwiązania, które poparł Senat, skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Sprzyjać ma temu m.in. wprowadzenie procedury elektronicznej. Każdy kandydat do objęcia stanowiska sędziego zakładałby konto w systemie teleinformatycznym, a wszystkie dokumenty dotyczące powołania go na stanowisko sędziowskie - dotychczas papierowe - byłyby zastępowane dokumentami elektronicznymi. Doręczenia dokumentów i zawiadomienia również odbywałyby się drogą elektroniczną. Z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie nominacyjne korzystałaby także Krajowa Rada Sądownictwa.

W ustawie zapisano, że kandydat na sędziego nie będzie mógł ubiegać się równolegle o kilka wolnych stanowisk. Nowelizacja ma też usprawnić oceny kwalifikacji kandydatów. Dotychczasowy system oceny dokonywanej przez sędziego wizytatora nie sprawdził się, bo na zwolnione stanowiska zgłasza się z reguły kilkudziesięciu i więcej kandydatów, a liczba sędziów wizytatorów jest niewielka. Kwalifikacje kandydata miałby więc oceniać sędzia wyznaczony przez prezesa sądu, a nie sędzia wizytator.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.