Kancelaria Prezydenta wycofała projekt dot. emerytur z konsultacji społecznych

Pomysł przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy nie zostanie na razie zrealizowany. Kancelaria Prezydenta wycofała w poniedziałek projekt z konsultacji społecznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kancelaria Prezydenta wycofała projekt dot. emerytur z konsultacji społecznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 maj 2015 20:02


Wycofanie projektu Kancelaria Prezydenta wyjaśniła w specjalnym komunikacie. Podkreślono, że krótki okres, jaki pozostał do zakończenia kadencji, konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji publicznych i politycznych w sprawie stworzenia możliwości odchodzenia na emeryturę po 40 latach pracy. "Niemożliwe jest przeprowadzenie w całości procesu konsultacyjnego i legislacyjnego projektu" - wyjaśniła Kancelaria Prezydenta.

Czytaj też: Wybory prezydenckie 2015 a rynek pracy

Ponadto - podkreślono - "z uwagi na wynik wyborów, prezydent RP nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji w okresie, jaki pozostał do końca kadencji". "W związku z powyższym, Kancelaria Prezydenta RP wycofuje projekt ustawy z procedury konsultacji" - poinformowano.

Projekt ustawy zakładający przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy został zapowiedziany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przed II turą wyborów prezydenckich, po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W ubiegłym tygodniu - jak informowała Kancelaria Prezydenta - projekt przesłano do konsultacji społecznych do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do ministra pracy i polityki społecznej. Projekt zakładał wprowadzenie kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Miało to być rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy.

"Tak jak w przypadku emerytur częściowych uwzględnia się wszystkie okresy ubezpieczenia, również okresy nieskładkowe, również uzupełnia się o okresy pobierania renty na przykład z tytułu niezdolności do pracy, tu w tym przypadku te 40 lat będzie dotyczyć tylko i wyłącznie okresu opłacania składek, a więc (jest to) dla tych osób, które były cały czas aktywne zawodowo" - mówiła minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oceniał, że jest to "ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać, który musimy analizować".

Według sondażowych wyników Bronisław Komorowski przegrał w II turze wyborów z kandydatem PiS Andrzejem Dudą. Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ma podać w poniedziałek o godz. 18.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.