Kalifornia: Kierowcy Ubera są pracownikami

Komisja Pracy i Zatrudnienia stanu Kalifornia w USA uznała kierowców zarabiających przy użyciu aplikacji Uber za pracowników, a nie zleceniobiorców usługi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kalifornia: Kierowcy Ubera są pracownikami

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 cze 2015 8:30


Komisja stwierdziła, że skoro Uber jest zaangażowany w każdy aspekt realizacji przez kierowcę zlecenia przewozu pasażera, począwszy od sprawdzenia kompetencji kierowcy, poprzez skojarzenie stron, aż do rozliczenia przejazdu i pobrania należnego dla siebie wynagrodzenia, to jest (w rozumieniu prawa stanu Kalifornia) jego pracodawcą - informuje BBC.

Decyzja komisji oznacza, że kierowcom należy się więcej niż 4000 dolarów za wszystkie przepracowane lata. Pracownikom ponadto Uber powinien przyznać odpowiednie świadczenia pracownicze i benefity.

Orzeczenie to jest precedensowe ale nie może być stosowane do wszystkich kierowców Ubera, a tylko w Kalifornii - podaje BBC.

Takie stanowisko może jednak zapoczątkować nowe spojrzenie na sytuację prawną kierowców Ubera, zwłaszcza, że zostało wydane w bardzo nieodpowiednim momencie dla firmy, ponieważ od pewnego czasu skupia ona na sobie zainteresowanie organów kontroli prawnej państw Unii, które nieprzychylnie patrzą na sposób, w jaki Uber zarabia pieniądze na przewozie pasażerów.

Aplikacja mobilna Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.