×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już teraz apteka tylko dla farmaceuty. Co to znaczy dla branży sprzedaży leków?

Od niedzieli (25 czerwca) działa znowelizowana ustawa o rynku farmaceutycznym, tzw. "Apteka dla aptekarza". Krytyka wobec tej ustawy nie słabnie od jej procedowania w Sejmie, aż do teraz.

Już teraz apteka tylko dla farmaceuty. Co to znaczy dla branży sprzedaży leków?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ustawa opiera się o założenie, że "apteka jest placówką służby zdrowia" co powinno tłumaczyć obostrzenia, jakie nałożono na rynek.

• W komentarzu do wchodzącej w życie ustawy Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan argumentuje, że "zawsze trzeba było mieć zatrudnionego kierownika, który był farmaceutą". Dla Konfederacji nie ma powodu by tak zamykać rynek aptek w Polsce, jak zrobiło to Ministerstwo Zdrowia. Inne podmioty pozarządowe także krytykują nowe przepisy.

• Ministerstwo znalazło wsparcie w Naczelnej Izbie Aptekarskiej, która w swoim stanowisku o nowym prawie pisze: - Trudno mówić o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, z uwagi na specyfikę rynku farmaceutycznego.

 

W myśl nowej ustawy o rynku farmaceutycznym, którą opublikowano w maju a która działa od niedzieli, aptekę w obecnym systemie prawnym może posiadać tylko farmaceuta, a dokładniej osoba tej profesji mogąca wykonywać zawód. Co więcej prawo wprowadziło wymogi, by do wydania zezwolenia na nową placówkę aptekarską konieczne było po pierwsze, zagęszczenie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i po drugie, odległość 500 m od apteki już istniejącej.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że za projektem stoi dobro małych przedsiębiorstw aptekarskich, rodzinnych aptek, w których pracują np. osoby od wielu pokoleń obsługujące lokalny rynek podmioty. O tym, jak widzi aptekę kierujący resortem zdrowia Konstanty Radziwiłł, mówił w Sejmie kiedy procedowano projekt.

- Apteka jest placówką służby zdrowia. Nie każdy ma prawo posiadania szpitala, nie każdy ma prawo do posiadania laboratorium i również apteki - zaznaczał polityk. - Nie powinno tak być, że służba zdrowia podlega zwykłym zasadom swobody działalności gospodarczej i nigdzie na świecie tak nie jest.

Czytaj też: Pacjenci i pracownicy medyczni apelują o pilne zwiększenie nakładów na zdrowie

Wśród podmiotów, które w poniedziałek (26 czerwca) zdecydowały się krytykować tę propozycję są: Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już teraz apteka tylko dla farmaceuty. Co to znaczy dla branży sprzedaży leków?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA