PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Jest wniosek do inspekcji pracy o kontrole w sklepach otwartych w niedziele

Wniosek o przeprowadzenie kontroli w marketach sieci Intermarche - które mimo zakazu handlu w niedzielę, 6 lutego były otwarte - został wysłany do inspekcji pracy - powiedział rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski. Dodał, że planowane są również wnioski do inspekcji handlowej i ministra kultury.

  • Autor: PAP/JP
  • 8 lut 2022 16:05
Jest wniosek do inspekcji pracy o kontrole w sklepach otwartych w niedziele
Solidarność chce kontroli PIP w sklepach otwartych w niehandlowe niedziele (fot. PIxabay)
REKLAMA
  • Lewandowski w poniedziałek zapowiedział, że Solidarność chce kontroli inspekcji pracy w marketach, które były otwarte w niedzielę 6 lutego, bo "przemieniły się w dworce autobusowe, inne przybrały funkcję działającej siedem dni w tygodniu czytelni".
  • We wtorek rzecznik Solidarności powiedział, że oprócz wniosku do Głównego Inspektoratu Pracy o skontrolowanie sklepów sieci Intermarche, będą też wnioski o kontrole do Państwowej Inspekcji Handlowej.
  • "Zawiadomimy również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby przyjrzał się sprawie sprzedawania alkoholu w czytelniach. Planujemy też złożyć wniosek do Burmistrza Cieszyna o cofnięcie licencji na sprzedaż alkoholu dla sklepu Intermarche, który otworzył kasę biletową i dla obejścia zakazu stał się dworcem. Prawo bowiem zabrania sprzedaży alkoholu na dworcach" - zaznaczył Lewandowski.

We wtorek 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek.

Zgodnie z nowelą w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie mogą działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowelizacja wprowadziła określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest wniosek do inspekcji pracy o kontrole w sklepach otwartych w niedziele

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA