×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Marek Benio: Negocjacje w sprawie pracowników delegowanych nadal mogą zakończyć się sukcesem

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 20 lis 2017 18:42

- Negocjacje w sprawie pracowników delegowanych toczą się za zamkniętymi drzwiami. To szansa, że każda z zainteresowanych stron wróci z Brukseli zadowolona – spotkania w ramach tzw. trilogu - komentuje dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy.

Marek Benio: Negocjacje w sprawie pracowników delegowanych nadal mogą zakończyć się sukcesem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Pierwsze spotkanie w ramach tzw. trilogu odbyło się 14 listopada. Kolejne zaplanowano na
28 listopada. Jak zauważa dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, dyskusje nad ostatecznym kształtem nowelizacji przepisów dotyczących delegowania pracowników odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Wiadomo też, że przewagę przy stole negocjacyjnym mają zwolennicy ograniczania napływu tańszych usług z mniej zamożnych państw peryferyjnych, do których zalicza się Polska.

Czytaj też: Macron myli się w sprawie delegowania pracowników. Przy ksenofobicznym nastawieniu, zarobią bandyci zatrudniający na czarno

Warto przypomnieć, że stanowisko Rady EPSCO, w której zasiadają unijni ministrowie odpowiedzialni za zatrudnianie, zakłada ograniczenie łącznego okresu delegowania pracowników do tych samych zadań w tym samym miejscu do 12 miesięcy, ale z możliwością uzasadnionego przedłużenia o pół roku.

– W tym kontekście istotne jest to, co będzie się działo z pracownikami po tym okresie. Czy będą podlegać prawu państwa, na terenie którego czasowo pracują, czy będą mogli sami dokonywać jego wyboru? Jak należy rozumieć te same czynności w tym samym miejscu oraz czy łączny czas delegowania dotyczyć będzie jednego pracodawcy, czy wszystkich razem? To są kluczowe pytania – wyjaśnia dr Marek Benio.

Wiceprezes IMP liczy, że uda się w tej kwestii dojść do rozsądnego kompromisu. – Dzięki temu każda ze stron może wyjść wygrana. Politycy francuscy, bo stwierdzą, że nowe przepisy dadzą im dwanaście miesięcy. Polscy przedsiębiorcy będą mogli tak się poczuć, gdy dowiedzą się, że to dwanaście miesięcy będzie obowiązywało tylko wtedy, gdy strony nie wybiorą prawa pracy. Czyli kiedy uda się dojść do kompromisu, w którym dyrektywa nie będzie zmieniała zasady wyboru prawa - wyjaśnia.

Jak podkreśla Benio, są to drobiazgi legislacyjne, które pozwalają każdej ze stron mieć nadzieję, że mimo przegłosowania politycznych zmian o pracownikach delegowanych, uda się ochronić kwestie gospodarcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marek Benio: Negocjacje w sprawie pracowników delegowanych nadal mogą zakończyć się sukcesem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA