×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest prosty sposób, by zmniejszyć szarą strefę. Od lat nie zyskał akceptacji

Choć Państwowa Inspekcja Pracy na razie nie widzi większej liczby nieprawidłowości związanych z falą uchodźców podejmujących w Polsce pracę, to przyznaje, że ma w związku z tym obawy. - Na 90 tys. osób, które już znalazły u nas pracę, aż 74 proc. pracuje w oparciu o umowy cywilnoprawne, a pracują w takich sektorach jak przetwórstwo. Z naszych doświadczeń wynika, że może to być zastępowanie zatrudnienia na umowę o pracę umową cywilnoprawną - mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy.

Jest prosty sposób, by zmniejszyć szarą strefę. Od lat nie zyskał akceptacji
Postulujemy, aby zgłoszenie informacji o podjęciu pracy czy też zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych miało miejsce przed rozpoczęciem pracy - mówi GIP (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, była gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach.
 • W rozmowie z PulsHR.pl mówiła o sytuacji na rynku pracy osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Pracę znalazło już 100 tys. z nich.
 • - Postulujemy, aby zgłoszenie informacji o podjęciu pracy czy też zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych miało miejsce przed rozpoczęciem pracy. Uważamy, że to byłoby rozwiązanie, które wyeliminowałoby przypadki zatrudnienia w szarej strefie - podkreślała szefowa Państwowej Inspekcji Pracy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 100 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce. Czy Państwowa Inspekcja Pracy jest gotowa na to, żeby sprawdzać, w jakich warunkach oni pracują, jak traktują ich pracodawcy?

Temat zatrudniania cudzoziemców nie jest dla nas nowy. Zajmujemy się nim od wielu lat. Oczywiście skala tego zatrudnienia jest dla nas zdecydowanie większa, niż to, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. Niemniej jednak mamy doświadczenie w tym zakresie i będziemy je szeroko wykorzystywali.

Działania, które już podjęliśmy w związku ze wzmożoną liczbą osób z Ukrainy, szukających w Polsce schronienia i zatrudnienia, miały na celu przede wszystkim informowanie, edukowanie, promowanie tematów związanych z tym, jak prawidłowo zatrudnić pracownika z Ukrainy. Zależało nam na tym, by edukować nie tylko pracodawców, ale również obywateli ukraińskich. Po to, żeby mogli się oni odnaleźć na polskim rynku pracy.

Zobacz całą rozmowę z Katarzyną Łażewską-Hrycko, głównym inspektorem pracy.

Ciąg dalszy artykułu pod materiałem wideo.

Mamy infolinię, na której osoby zainteresowane mogą uzyskać porady prawnej, udzielamy rad także w języku ukraińskim, jak i rosyjskim. Widzimy bardzo duże zainteresowanie tą formą działalności. We współpracy z urzędami pracy zorganizowaliśmy szereg webinariów, szkoleń. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować się do nowej sytuacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jest prosty sposób, by zmniejszyć szarą strefę. Od lat nie zyskał akceptacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polak 2022-04-29 16:43:25

  Szara strefa KWITNIE w moim regionie gdzie jest dużo firm zajmujących się produkcją konstrukcji stalowych(garaże blaszane , hale , kojce dla psów itp) , zatrudniają na lewo , płacą pod stołem i to 2-3 razy tyle co najniższa Krajowa i robi ktoś z tym coś ??? Szefowie tych firm dorabiają się majątków na tych kombinacjach , a gdzie KAS , ZUS , PIP ??? Czyżby jakaś zmowa milczenia ??? Przez takich uczciwi ludzie muszą płacić coraz więcej w podatkach , a oni się śmieją z milionami na kontach.

  • Marek 2022-10-14 16:13:27

   Zgadzam się, akurat prowadzę agencję pracy uczciwie odprowadzającą wszelkie daniny i tacy pracodawcy a także wiele innych agencji jest dla nas nieuczciwą konkurencją podbierającą zarówno klientów jak i pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA