Jest program działań PIP na lata 2016-2018. Na pierwszy ogień budownictwo

Inspektorzy przeprowadzą w 2016 roku 80 tys. kontroli. Będą sprawdzać przede wszystkim prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych. Na pierwszy ogień pójdzie budownictwo.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest program działań PIP na lata 2016-2018. Na pierwszy ogień budownictwo

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Sobolak

15 gru 2015 17:10


W Sejmie odbyło się dzisiaj posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Głównym tematem posiedzenia był program Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2016-2018. Przedstawiła go Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy. Jak podkreśliła, w czasie prac nad programem uwzględniono propozycje związków zawodowych, organizacji pracodawców, ministerstw i urzędów centralnych, a także organów kontroli warunków pracy.

– Priorytetem pozostaje problematyka nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia nadużywania umów prawa cywilnego, a także czasu pracy, w tym w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego. Nadal kontrolować będziemy, czy przestrzegane jest prawo wobec pracowników tymczasowych – mówi Iwona Hickiewicz.

Wzmożone kontrole

Inspektorzy przeprowadzą w 2016 roku 80 tys. kontroli. Sprawdzać będą przede wszystkim prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, stosowanych często w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Na pierwszy ogień pójdzie budownictwo. Tę branżę czekają kontrole w 2016 roku. Rok później PIP skontroluje gastronomię i hotelarstwo, a w 2018 roku agencje ochrony osób i mienia. – To branże szczególnie zagrożone naruszeniami prawa w tym zakresie – twierdzi Główny Inspektor Pracy. PIP będzie też kontrolowało, czy zakłady pracy przestrzegają znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie w pierwszej połowie 2016 roku. Kontrole mają być przeprowadzane przez dwuosobowe zespoły.

Zadania stałe

Większość zadań PIP w nadchodzących latach będzie realizowana jak dotychczas. Państwowa Inspekcja Pracy nadal będzie badała przyczyny i okoliczności wypadków przy pracy, sprawdzała stosowanie środków zapobiegawczych, przygotowanie pracowników, będzie też szczegółowo kontrolowała przestrzeganie przepisów o czasie pracy. – Nadal kontrolować będziemy agencje zatrudnienia oraz legalność zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców. Legalność zatrudnienia obywateli polskich inspektorzy sprawdzą w branżach o największej skali nieprawidłowości: transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne, budownictwo, rolnictwo – wymienia Iwona Hickiewicz. Stałe kontrole obejmą także zakłady zatrudniające osoby niepełnosprawne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jeden z nich 2018-01-06 10:21:21

Na pierwszy ogień budownictwo; Czteroosobowa firma . pracownicy zarejestrowani na najniższej krajowej,pracując po 10 godzin i wszystkie soboty , to niemożliwe , pracodawca skubie ich ze wszystkiego. Kontrole były tylko po co .nikt nie rozmawia z pracownikiem ,nawet nie sprawdził dokumentów a pracodawca dalej skubie państwo i pracowników

słoń 2018-01-03 18:52:48

Małe firmy budowlane , BHP nie istnieje , lista płac również , gdzie PIP i US , niech sprawdzą dochód i podatki . nic się nie zmienia i długo się ie zmieni

hieronim 2018-01-03 18:19:06

kontrole , kupa śmiechu ,pracodawca dostaje 500 zł kary i dalej jest to samo czyli pracuj albo wynocha