PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jest problem z odliczeniem składki zdrowotnej. "Po raz kolejny doszło do absurdalnej sytuacji"

  • jk
  • 21 lip 2022 12:38

Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych (SWBR) zwraca uwagę na problem dotyczący odliczenia składki zdrowotnej od 1 lipca 2022 r. Zdaniem ekspertów, interpretacja przepisów ustawy budzi wątpliwości.

Jest problem z odliczeniem składki zdrowotnej. "Po raz kolejny doszło do absurdalnej sytuacji"
(Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych zwraca uwagę, że w uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślano, że odliczeniu będzie podlegać opłacona w danym roku składka zdrowotna. W żadnym miejscu nie zostało to ograniczone wyłącznie do składek należnych po 1 stycznia 2022 r.
  • Takie stanowisko podzielają między innymi pracownicy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, którzy informują o przysługującym podatnikowi prawie do takiego odliczenia.
  • Inny przekaz płynie z departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów, który w korespondencji do departamentu relacji z klientami udzielił skrajnie innej odpowiedzi. 

Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu w 2022 r. podatnicy utracili możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, jednak - jak podkreślają księgowi z SWBR - z komunikatów publikowanych przez osoby reprezentujące Ministerstwo Finansów wynikało, że zmiany wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2022 r. oznaczają częściowe prawo do jej odliczenia.

Prawo do odliczenia składki zdrowotnej

W przypadku podatników, opodatkowanych na innych zasadach, niż ogólne projektowana zmiana, miała zrekompensować brak możliwości skorzystania z obniżonej stawki podatkowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zauważa Magdalena Michałowska, członek Komisji Rewizyjnej, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych, w uzasadnieniu do projektu ustawy wielokrotnie zwrócono uwagę na to, że odliczeniu będzie podlegać opłacona w danym roku składka zdrowotna. W żadnym miejscu nie zostało to ograniczone wyłącznie do składek należnych po 1 stycznia 2022 r.

- Skoro przepisy wskazują uwagę na fakt opłacenia składki zdrowotnej, to nie powinien mieć znaczenia moment powstania zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podatnik opłacający składkę zdrowotną w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 r. powinien móc ją odliczyć od przychodu/dochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami - wyjaśnia Magdalena Michałowska w piśmie skierowanym do kancelarii prezesa Rady Ministrów.

Rozbieżne stanowiska

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest problem z odliczeniem składki zdrowotnej. "Po raz kolejny doszło do absurdalnej sytuacji"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA