Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych (SWBR) zwraca uwagę na problem dotyczący odliczenia składki zdrowotnej od 1 lipca 2022 r. Zdaniem ekspertów, interpretacja przepisów ustawy budzi wątpliwości.

- Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych zwraca uwagę, że w uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślano, że odliczeniu będzie podlegać opłacona w danym roku składka zdrowotna. W żadnym miejscu nie zostało to ograniczone wyłącznie do składek należnych po 1 stycznia 2022 r.
- Takie stanowisko podzielają między innymi pracownicy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, którzy informują o przysługującym podatnikowi prawie do takiego odliczenia.
- Inny przekaz płynie z departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów, który w korespondencji do departamentu relacji z klientami udzielił skrajnie innej odpowiedzi.
Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu w 2022 r. podatnicy utracili możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, jednak - jak podkreślają księgowi z SWBR - z komunikatów publikowanych przez osoby reprezentujące Ministerstwo Finansów wynikało, że zmiany wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2022 r. oznaczają częściowe prawo do jej odliczenia.
Prawo do odliczenia składki zdrowotnej
W przypadku podatników, opodatkowanych na innych zasadach, niż ogólne projektowana zmiana, miała zrekompensować brak możliwości skorzystania z obniżonej stawki podatkowej.
Jak zauważa Magdalena Michałowska, członek Komisji Rewizyjnej, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych, w uzasadnieniu do projektu ustawy wielokrotnie zwrócono uwagę na to, że odliczeniu będzie podlegać opłacona w danym roku składka zdrowotna. W żadnym miejscu nie zostało to ograniczone wyłącznie do składek należnych po 1 stycznia 2022 r.
- Skoro przepisy wskazują uwagę na fakt opłacenia składki zdrowotnej, to nie powinien mieć znaczenia moment powstania zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podatnik opłacający składkę zdrowotną w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 r. powinien móc ją odliczyć od przychodu/dochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami - wyjaśnia Magdalena Michałowska w piśmie skierowanym do kancelarii prezesa Rady Ministrów.
Rozbieżne stanowiska


KOMENTARZE (0)