PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jest kolejny projekt ustawy o sygnalistach. Możliwe, że ostatni

  • km
  • 11 lip 2022 20:00

Ukazał się trzeci projekt ustawy o sygnalistach. To kolejne podejście do przyjęcia przepisów określających zasady funkcjonowania sygnalistów w firmach. Pierwszy projekt ustawy o sygnalistach pojawił się jesienią ubiegłego roku, drugi w kwietniu tego roku.

Jest kolejny projekt ustawy o sygnalistach. Możliwe, że ostatni
Zdaniem ekspertów kosmetyczne zmiany w projekcie mogą oznaczać, że zbliżamy się do ostatecznego kształtu ustawy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jedynie 9 proc. firm deklaruje pełną gotowość na dyrektywę UE o ochronie sygnalistów, choć żadna nie wdrożyła w pełni określonego w niej „standardu minimum” - wynika z badania EY "Czas na ochronę sygnalistów".
  • Zgodnie z unijną dyrektywą wskazane w niej firmy muszą stworzyć wewnętrzne procedury, zapewnić komunikację, szkolenia czy przypisać zadania i odpowiedzialność oraz utworzyć wewnętrzne kanały zgłaszania nieprawidłowości.
  • Zgodnie z dyrektywą kanały te mają być zaprojektowane i obsługiwane w sposób zapewniający ochronę poufności tożsamości osoby zgłaszającej (sygnalisty), a także mają umożliwiać obsługę anonimowych zgłoszeń.

Projekt ustawy ma na celu zastosowanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Teoretycznie termin na wdrożenie nowych przepisów minął 17 grudnia. W praktyce wiele państw członkowskich, podobnie jak Polska, jest w tej kwestii daleko w tyle. 

Pierwszym krajem, który przyjął odpowiednie rozwiązania była Dania, która wywiązała się z tego już w połowie 2021 r.. Potem dołączyły do niej Szwecja, Portugalia, Malta, Cypr, Litwa oraz Łotwa, a niedawno Francja.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kim jest sygnalista

Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości, naruszenia przepisów oraz akty korupcji w firmie, w której pracuje. Zawiadamia o takich przypadkach osoby odpowiedzialne za sprawy etyczne i prawa pracowników. W konsekwencji może mieć problemy i być prześladowany przez zespół bądź zwierzchników.

Co istotne, zgodnie z unijną dyrektywą status sygnalisty mają otrzymać nie tylko zatrudnieni na umowie o pracę, ale także na umowie cywilnoprawnej oraz praktykanci, stażyści czy wolontariusze. Mogą to być również osoby, z którymi firma zakończyła już współpracę.

Warto też dodać, że w projekcie ustawy używa się określenia "zgłaszający". Wszystko po to, aby nie kojarzyć sygnalisty jedynie z pracownikiem, ale także z osobami, które były dawniej zatrudnione w przedsiębiorstwie, choćby przez krótki czas.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jest kolejny projekt ustawy o sygnalistach. Możliwe, że ostatni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-07-11 22:20:33

    No to mamy państwo policyjne z legalnymi kapusiami. Brawo!!!!. Całe życie na to czekałem, licząc, że bezowocnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA