PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jeśli nie możesz przyjść do pracy, zrób jedną rzecz. Inaczej możesz mieć kłopoty

 • km
 • 21 wrz 2022 16:40

Choroba, nieprzewidywalne zdarzenie losowe - potrzeba niezaplanowanego dnia wolnego. Co w przypadku, w którym pracownik nie może przyjść do pracy? Kogo i w jaki sposób poinformować?

Jeśli nie możesz przyjść do pracy, zrób jedną rzecz. Inaczej możesz mieć kłopoty
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zasady dotyczące usprawiedliwienia nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
 • Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, najpóźniej następnego dnia.
 • Usprawiedliwioną nieobecność w pracy stanowią: choroba pracownika, kwarantanna, choroba dziecka lub innego członka rodziny, wezwanie pracownika do stawiennictwa przez określone organy, zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły do której uczęszcza dziecko pracownika, odbywanie podróży służbowej w godzinach nocnych poprzedzających dzień pracy.

Zasady dotyczące usprawiedliwienia nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Zgodnie z § 1 dokumentu przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są:

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

W praktyce usprawiedliwioną nieobecność w pracy stanowią: choroba pracownika, kwarantanna, choroba dziecka lub innego członka rodziny, wezwanie pracownika do stawiennictwa przez określone organy, zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły do której uczęszcza dziecko pracownika, odbywanie podróży służbowej w godzinach nocnych poprzedzających dzień pracy.

Zdarzają się także sytuacje losowe, które uniemożliwiają pracownikowi przybycie do pracy, a powinny zostać uznane przez pracodawcę za usprawiedliwienie. Mogą to być problemy komunikacyjne, np. problemy w dotarciu do pracy w związku ze strajkiem kolei.

Najważniejsze jest poinformowanie o nieobecności 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jeśli nie możesz przyjść do pracy, zrób jedną rzecz. Inaczej możesz mieć kłopoty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jarl Bischek 2022-09-23 13:41:11

  🤔 Mam wygrane w sądzie pracy i jak najgorszą opinię o sądzie. Np. sędzina rzuciła się na mnie jak wściekła suka 😱 Że czego to ja chcę. I domagam się składek na ZUS 👎 A chciałem pieniędzy, na które zapracowałem. 👍 A ciekawe jest to, że odsetki od niezapłaconego wynagrodzenia liczą się od momentu złożenia pozwu 👎😱 Ale jak człowiek spóźni się z zapłata za np. energię to naliczają odsetki od razu.😂 Takie państwo niby prawa. 👎 Ale mam dobre doświadczenia z Niemiec. 👍 Sędzia miły człowiek i bez problemu dostałem odszkodowanie tak, że nie musiałem pracować parę lat 👍😎 A dostałbym więcej tylko, że przesyłka listowa z Niemiec przyszła do Polskich już po rozprawie, a koperta była rozdarta i włożona do woreczka foliowego👎 I wątpię, że zrobili to Niemcy 😂

 • Jarl Bischek 2022-09-23 13:31:11

  🤔 I proste zestawienie. Brak powiadomienia wymaganego przepisami. KP dopuszcza karę upomnienia, albo nagany. Natomiast SN możliwość uznania za ciężkie naruszenie praw pracowniczych. 😱 Tak więc jasno widać komu służą sądy w Polsce. Generalnie przeważnie kapitałowi zagranicznemu w tworzeniu obozów pracy 👎 Dlatego tak bronią ich niektóre państwa. A były nawet specjalne bonusy od koncernów samochodowych 😂 A sami sędziowie ... niektórzy w sporze z PiS unikali pracy i jakoś to nie było ciężkie naruszenie praw pracowniczych.🤔 Mam spore doświadczenie prawne. Bezdyskusyjnie wygrałem ok. 80% jak np. z prezydentem miasta Stargard. 👍😎 A reszta ... formalnie to remis bo nie mogłem wyczerpać wszystkich możliwość ze względu na fakt, że w Polsce brak jest wolności zawodów prawniczych i jest przymus prawny. 👎 Trzeba zapłacić jakiemuś "dziadowi" zwanemu adwokat czy coś w tym guście.😂 Kiedyś próbowałem prawnika z urzędu i jest to totalna porażka systemu prawnego w Polsce 😱 Nawet nie skontaktował się ze mną, napisał do sądu, że nie mam racji i wziął pieniądze 😂

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA