×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jeśli myśleliście, że to koniec maseczek w pracy, jesteście w błędzie

Według nowych przepisów nie ma obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy – wyjątkiem jest sektor ochrony zdrowia. Są jednak sytuacje, kiedy pracodawca może nakazać pracownikom zakładanie maseczek. Czy pracownik może odmówić?

Jeśli myśleliście, że to koniec maseczek w pracy, jesteście w błędzie
Pracodawca ma prawo i powinien, w zależności od okoliczności, utrzymać nakaz noszenia maseczek mimo tego, że rozporządzenie tego nie wymaga (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Według Joanny Torbé z BCC wszyscy pracownicy podmiotów leczniczych powinni mieć nakaz noszenia maseczek - nawet ci, którzy nie stykają się bezpośrednio z pacjentami.
 • Ponadto zdaniem ekspertów pracodawca ma prawo i powinien, w zależności od okoliczności, utrzymać nakaz noszenia maseczek mimo że rozporządzenie tego nie wymaga.
 • Zgodnie Kodeksem pracy to pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii "do dnia 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach".

Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

To jedyny zapis na temat maseczek, który pojawia się w rozporządzeniu. Czy jest on wystarczający?

– Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Czy jest wystarczający z punktu widzenia pandemii - zdecydowanie nie, ponieważ w dalszym ciągu odnotowujemy od kilku do kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie. Nie pozostawia on jednak wątpliwości, że w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza oraz w aptekach obowiązek ten pozostawiono – mówi Malwina Stasiewicz, specjalista prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Również Joanna Torbé, adwokat i ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, uważa, że kiedy do Polski napłynęło ponad 2 mln uchodźców nakaz noszenia maseczek powinien być tym bardziej utrzymany.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jeśli myśleliście, że to koniec maseczek w pracy, jesteście w błędzie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dorka 2022-04-12 17:51:04

  Bzdura jak ktoś lubi nosić te szmaty to niech nosi.Byky przez dwa lata o dwa za długo

 • Ania 2022-04-12 08:02:25

  Może jakby Pani adwokat założyć maseczkę na 12 godz.bo ja tyle pracuję w handlu to zmieniłaby zdanie.Nosilam 2 lata odbiło się to ma moim zdrowiu fizycznym i psychicznym!!!!

 • PRZESTAŃCIE STRASZYĆ I PRZESZKADZAĆ!!! 2022-04-11 21:30:08

  Maseczka osiągnięciem nauki i techniki?! Przestańcie się kompromitować!!! Ponadto, jako technik BHP przeprowadziłem pomiar zawartości CO2 w maseczce: po 3 oddechach poziom CO2 wynosi 12000 do 14000 ppm!!! Prawo pracy mówi o zakazie pracy w środowisku w którym zawartość CO2 jest powyżej 5000 ppm !!! 2 lata BEZPRAWIA!!! Kto za to odpowie?!

 • WIPI1979 2022-04-11 09:30:40

  Prawo w Polsce: Nie bądźcie śmieszni z pisaniem takich bzdur!!! Sądy w Polsce uwalają sprawy o maseczki, bo są niezgodne z Konstytucją RP!!! Sprowadzacie w błąd tym artykułem czytających.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA