×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ministerstwo zapowiada dalsze uszczelnianie systemu podatkowego

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 5 paź 2018 12:44

Wdrożenie JPK_VAT to jedno z najważniejszych działań, które pomogło uszczelnić system poboru podatków. Od początku 2018 r. obowiązek składania plików obejmuje wszystkich przedsiębiorców, będących płatnikami VAT. W walce z wyłudzeniami skarbowymi skutecznie pomaga też System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).

Ministerstwo zapowiada dalsze uszczelnianie systemu podatkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • JPK_VAT to narzędzie, które umożliwia efektywną analizę dużego zakresu danych. Ministerstwo Finansów analizuje już prawie 10 miliardów faktur.
  • Analiza plików JPK_VAT umożliwia urzędnikom m.in. szybkie zlokalizowanie faktur od podmiotów niezarejestrowanych dla celów VAT.
  • Administracja skarbowa dzięki temu może skutecznie zapobiegać oszustwom podatkowym, ograniczać nieuczciwą konkurencję i chronić interesy uczciwych podatników, którzy dodatkowo szybciej otrzymują zwrot podatku VAT.

– Podatnicy radzą sobie z JPK_VAT wręcz wzorcowo – świadczy o tym systematyczny spadek odrzuconych plików. Sukcesywnie zmniejsza się też liczba podmiotów nieskładających JPK_VAT – w czerwcu ich odsetek wynosił tylko 2,9 proc. Chcę podziękować wszystkim przedsiębiorcom, którzy należycie i terminowo wywiązują się z obowiązku składania JPK_VAT – podkreślił wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

System JPK_VAT zautomatyzował czynności sprawdzające. Dzięki niemu KAS szybko reaguje na nieprawidłowości i próby oszustw podatkowych. Specjalne algorytmy wykorzystywane podczas analizy plików JPK_VAT automatycznie wyłapują fikcyjne transakcje, których dokonują najczęściej tzw. firmy słupy.

W następstwie korekt deklaracji VAT, po czynnościach sprawdzających prowadzonych na JPK_VAT za I półrocze 2018 r. kwota podatku należnego wzrosła o ponad 574 mln zł.

– JPK_VAT to narzędzie, które umożliwia efektywną analizę dużego zakresu danych. – Ministerstwo Finansów analizuje już prawie 10 miliardów faktur – zaznaczył wicedyrektor departamentu analiz w MF, Zbigniew Wiliński.

Analiza plików JPK_VAT umożliwia urzędnikom m.in. szybkie zlokalizowanie faktur od podmiotów niezarejestrowanych dla celów VAT. W I półroczu 2018 r. zidentyfikowali do wyjaśnienia 155 443 faktury, wystawione przez 55 780 podmiotów niezarejestrowanych do VAT. Kwota podatku VAT z tych faktur to ponad 260 mln zł.

Kluczowa w tym systemie jest szybkość działania i eliminowanie błędnych wskazań do kontroli. Przyczynia się to do zmniejszania liczby kontroli podatników i skrócenia czasu ich trwania. Obecnie typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, a fizyczne kontrole kierowane są tam, gdzie istnieją nieprawidłowości.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo zapowiada dalsze uszczelnianie systemu podatkowego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA