×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy spodobają się przedsiębiorcom

Zarząd wie prawie wszystko, rada natomiast wie tylko tyle, ile powie jej zarząd albo o ile sama dopyta. Czasami prowadzi to do patologicznej sytuacji, w której rada o kluczowych sprawach dowiaduje się z mediów, albo do nadużyć polegających na przyjęciu strategii unikania problemów na zasadzie „oni nam nie mówią, a my nie dopytujemy”. Chcemy przełamać ten problem - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego.

Nowe przepisy spodobają się przedsiębiorcom
Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Znamy pierwsze efekty pracy Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Opracowano projekty zmian w prawie spółek.
 • W rozmowie z PulsHR.pl Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, rozwiewa wątpliwości związane z projektami nowych przepisów.
 • Chcemy zobowiązać zarząd do informowania rady nadzorczej o istotnych sprawach i w efekcie sprawić, że rada nadzorcza będzie musiała otrzymywane informacje analizować, a więc wypełniać swoją rolę w spółce - mówi Kowalski. 

Obszar, jakim zajmuje się Komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego jest ogromny, ale zacznijmy od tego, co już gotowe, czyli zmian w funkcjonowaniu rad nadzorczych. Od lat mówi się, że nie pełnią one żadnej istotnej funkcji z punktu widzenia spółki. Po co więc je reformować? Nie lepiej po prostu zlikwidować?

Obecnie funkcjonują w spółkach bardzo różne rady. Wiele z nich już teraz nie tylko efektywnie nadzoruje spółki, ale też jest partnerem dla zarządu przy kształtowaniu strategii spółki, czy podejmowaniu kluczowych decyzji. Są oczywiście i takie rady nadzorcze, które nie pracują dobrze, które funkcjonują źle i często uwaga opinii publicznej skupia się właśnie na nich. Jedną z idei jakie przyświecały nam przy pracach Komisji było spopularyzowanie dobrych praktyk, które zostały wypracowane przez rynek. Uznaliśmy przy tym, że część z nich powinna zostać nadana ranga kodeksowa.

Na linii zarząd a rada nadzorcza chcecie wprowadzić tzw. „aktywną politykę informacyjną”. Co kryje się pod tym hasłem? Jak chcecie to osiągnąć, by wymiana informacji była realna, a nie pozorna?

Jednym z kluczowych problemów, z jakimi zmaga się ład korporacyjny, jest asymetria informacji pomiędzy nadzorowanym zarządem a nadzorującą radą nadzorczą. Jeśli chodzi o kluczowe sprawy, to bardzo często zarząd wie prawie wszystko, rada natomiast wie tylko tyle, ile powie jej zarząd albo o ile sama dopyta. Czasami prowadzi to do patologicznej sytuacji, w której rada o kluczowych sprawach dowiaduje się z mediów, albo do nadużyć polegających na przyjęciu strategii unikania problemów na zasadzie „oni nam nie mówią, a my nie dopytujemy”. Chcemy przełamać ten problem, zobowiązując zarząd do informowania rady nadzorczej o istotnych sprawach i w efekcie sprawić, że rada nadzorcza będzie musiała otrzymywane informacje analizować – a więc wypełniać swoją rolę w spółce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Nowe przepisy spodobają się przedsiębiorcom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Powyższe przestępstwa nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-25 17:07:40

  Rząd jest zorganizowaną grupą przestępczą, ich zakres administracji rządowej niszczenia praworządności zniszczył całkowicie zaufanie obywatela do Państwa. Tych śmieci, zbrodniarzy ludzkości , złodziei należy rozliczyć, postawić w stan oskarżenia. Zniszczyliście też na tych największych w historii przestępstwach Polskie Sądownictwo , kara Was nie mnie, są instancje wyższe. W związku z modernizacjami gruntów rolnych wszystkich klas na inne cele , pod którym ograniczaliście właścicielom gruntów prawa obywatelskie(nie byli stronami postępowań, zaś wprowadziliście zmiany w księgach wieczystych i ewidencji gruntów bez opartów ) Wystawiane z każdym rokiem podatkowym nakazy(ordynacji podatkowej) nie nadają wciąż stosunku pewnego wobec ewidencji gruntów, czym innym jest ewidencja gruntów od ordynacji podatkowej, jest to wierzchołek góry lodowej niszczenia gruntów chronionych, rolnych , leśnych w obrębach miast i gmin, posunęliście się oszuści do jeszcze większych przestępstw, wyłudzeń miliardów Euro z kasy wspólnoty państw członkowskich UE.

 • Lud wściekły na PiS, stawiali na rolników zorganizowaną grupę przestępczą, kastę przestępczą która na powyższym zbudowała Szkolnictwo Wyższe. 2020-12-25 19:07:16

  Dlaczego ograniczacie społeczeństwu wolność , każdy dorosły mieszkaniec Polski powinien mieć równe prawa do prowadzenia działalności gospodarczej rolniczej, zbrodniarze ludzkości podatkami od nieruchomości wyłączyliście budynki gospodarcze z produkcji rolnej, obcokrajowcy w Polce mogliby na początek również prowadzić działalność gospodarczą rolniczą na zasadzie dzierżaw ziemi.

 • waldek 2020-06-21 16:54:06

  Tarcza finansowa jak mówili inni okazała się świetną pomocą, bo po prostu otrzymałem pieniądze na konto, a w kryzysie to najlepsza forma pomocy. Miałem kilka pytań przed wypełnieniem wniosku, ale osoby pod numerem 0 800 800 120 mają szeroką wiedzą i fajnie odpowiadały na pytania.

 • cześć 2020-06-16 19:44:05

  Zrobie test wiedzy dla RN, przecież te chłopki nawet pok kursach nie mają pojęcia o bilansach spółek

 • podatnik 2020-06-16 10:53:38

  Zamiast robić kolejne zamieszanie w przepisach, wystarczy, żeby właściciel delegował do RN kompetentnych ludzi, a nie partyjnych kolesiów, którzy muszą sobie dorobić. Ale skąd pisowska BOLSZEWIA ma wziąć kompetentnych ludzi?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA