PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jaka będzie opłata za oświadczenie ws. zatrudnienia cudzoziemca?

  • Autor: PAP/EM
  • 15 mar 2017 13:28

Opłatę w wysokości 30 zł za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców zakłada nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To próba ucywilizowania przepisów - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Jaka będzie opłata za oświadczenie ws. zatrudnienia cudzoziemca?
W projekcie przewidziano obowiązek informowania o okolicznościach związanych z podjęciem pracy przez cudzoziemca. (fot. pixabay)
REKLAMA

• Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został przyjęty przez rząd. Obcokrajowcy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

• W projekcie przewiduje się opłatę w wysokości 30 zł za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Przewidziano też obowiązek informowania o okolicznościach związanych z podjęciem pracy przez cudzoziemca, aby umożliwić powiatowym urzędom pracy i służbom kontrolnym monitorowanie wykorzystania oświadczenia zgodnie z celem oraz weryfikację okresu pracy cudzoziemca.

Projekt noweli został przyjęty we wtorek przez rząd. Proponowane rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Rafalska zwróciła uwagę, że obowiązujące przepisy dotyczące rejestracji pracowników na podstawie oświadczeń należy zmienić. "Było wiele patologii, handel oświadczeniami. Stąd w naszej propozycji próba ucywilizowania rejestracji, potwierdzania podjęcia pracy i stosowania zachęt do podpisywania umów o pracę, a nie tylko umów zlecenie, czy zatrudniania na czarno" - podkreśliła minister.

Zgodnie z projektem noweli obok zezwoleń na pracę, które mogą zostać wydane przez wojewodę na okres do trzech lat, wprowadzone zostanie zezwolenie na pracę sezonową, które wydawane będzie przez starostę (przez okres ośmiu miesięcy w roku kalendarzowym).

Proponowane przepisy zakładają stworzenie rejestru pracy cudzoziemców, który będzie zawierał informacje dotyczące klasycznych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, oświadczeń składanych w celu dokonania wpisu do ewidencji oraz informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka będzie opłata za oświadczenie ws. zatrudnienia cudzoziemca?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA