Jak zarządzać różnorodnym zespołem pracowników?

100 decydentów oraz najważniejszych liderów biznesu, organizacji pozarządowych i administracji publicznej z Unii Europejskiej przybyło do Warszawy, aby wziąć udział w międzynarodowym wydarzeniu poświęconym znaczeniu różnorodności w biznesie. Konferencja zorganizowana została przez Komisję Europejską, Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynatora Karty Różnorodności w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zarządzać różnorodnym zespołem pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 paź 2013 11:22


- Karta Różnorodności i polityka różnorodności pozwalają zasadę sprawiedliwości społecznej wprowadzić w życie - powiedziała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, podczas otwarcia wydarzenia.

Minister obok argumentu sprawiedliwości społecznej wskazała na aspekt ekonomiczny oraz konieczność demograficzną jako te, które czynią potrzebnym temat różnorodności. W związku z kurczeniem się rynku pracy należy sięgnąć po „rezerwy". Minister wyszczególniła trzy grupy, których potencjał jest jeszcze niedostatecznie wykorzystany: kobiety, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne; przypominając, że w grupie 50+ kobiety zatrudnione stanowią 24 proc.

Pracodawcy coraz częściej zauważają, że ich zespoły stają się bardziej zróżnicowane pod względem: wieku, płci, narodowości, wykształcenia, stanu zdrowia czy statusu rodzinnego. Wielu z nich wdraża specjalne mechanizmy umożliwiające zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy. Nie wynika to tylko z chęci budowania pozytywnej atmosfery wśród pracowników.

 Utrzymywanie wykwalifikowanej kadry, wspieranie zróżnicowanego rozwoju zatrudnionych, przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi, budowanie wizerunku zaufanego i odpowiedzialnego pracodawcy to biznesowe korzyści, wynikające z polityki zarządzania różnorodnością w firmie.

- Komisja Europejska gorąco wspiera krajowe Karty Różnorodności, które znacząco przyczyniają się do promocji różnorodności w miejscu pracy. W tym kontekście, to spotkanie wysokiego szczebla ma na celu przedstawienie biznesowej argumentacji na rzecz różnorodności oraz upowszechnienie dorobku Kart Różnorodności na poziomie unijnym - mówiła Lina Papamichalopoulou, szefowa wydziału do spraw polityk antydyskryminacyjnych oraz koordynacji działań w sprawach Romów w Dyrekcji Generalnej do spraw Sprawiedliwości Komisji Europejskiej.

- W tym roku zdecydowaliśmy się skupić na znaczeniu współpracy między publicznymi a prywatnymi organizacjami z całej Europy. Dyskusje i wymiana kontaktów były bardzo owocne! Jestem bardzo wdzięczna Pełnomocniczce Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu za ich nieocenioną, znakomitą współpracę w organizacji tego wydarzenia - powiedziała Papamichalopoulou.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.