Jak starać się o 500+ pracując za granicą?

Jeśli jeden bądź więcej członków rodziny występującej o świadczenie 500+ mieszka lub pracuje za granicą, musi złożyć wniosek o świadczenie do rozpatrzenia marszałkowi województwa. Dotyczy to także rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak starać się o 500+ pracując za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 wrz 2016 15:02


Do końca lipca wsparciem programu "Rodzina 500+" objętych zostało ponad 3,6 mln dzieci. Ogółem złożono 2,7 mln wniosków, a na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 170 tys., z czego 54,4 tys. zostało przekazanych do rozpatrzenia marszałkowi województwa.

Czytaj też: Polacy nie odchodzą z pracy przez program 500 plus na dziecko

Jak przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wnioski muszą być przekazane do rozpatrzenia marszałkowi województwa wtedy, gdy jeden bądź więcej członków rodziny, występującej o świadczenie wychowawcze, mieszka lub pracuje za granicą. Dotyczy to także rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich.

Trzeba jednak pamiętać również o tym, że przepisy unijne nie pozwalają na pobieranie świadczeń rodzinnych równocześnie w różnych krajach. Jeśli ktoś korzysta już ze świadczenia o podobnym charakterze za granicą, nie otrzyma go w Polsce.

Istnieje mechanizm, który zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na te same dzieci w dwóch państwach w tym samym okresie. Funkcjonuje już od dnia wejścia Polski do UE, to jest od ponad 11 lat.

Świadczenie wychowawcze („500+”) wchodzi w zakres klasycznej definicji świadczeń rodzinnych, koordynowanych w ramach Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii.

Gdy rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie marszałków województw w Polsce. Marszałek zaś przekazuje te informacje do właściwej gminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.