Jak sprawdzić czy pracownik jest pijany?

Kontrola trzeźwości pracownika może nastąpić na żądanie pracodawcy, jednak nie może on przebadać alkomatem pracownika bez jego zgody.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak sprawdzić czy pracownik jest pijany?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

29 maj 2015 14:44


Zachowanie trzeźwości w czasie pracy jest jednym podstawowych obowiązków pracowników. Podejrzenie spożycia alkoholu powinno odnosić się do konkretnego pracownika i być uzasadnione. Jak tłumaczy Sebastian Kryczka, ekspert ds. prawa pracy pretekstem do przeprowadzenia badania trzeźwości mogą być "wszelkie niekonwencjonalne zachowania się pracownika, bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu, butelki po (lub z) alkoholem w obrębie stanowiska pracy".

Co zrobić z pijanym pracownikiem?

Pracodawca, aby potwierdzić swoje przypuszczenia, może wnioskować o zbadanie trzeźwości pracownika. Na żądanie kierownika zakładu pracy albo osoby przez niego upoważnionej przeprowadza je organ powołany do ochrony porządku publicznego (w praktyce jest to policja). Z inicjatywą badania może wystąpić także sam pracownik.

Jednak jeżeli pracownik nie wyraża zgody, szef nie może zmusić podwładnego do badana alkomatem. Pracodawca musi wezwać odpowiedni organ, jednak nawet funkcjonariusz policji nie może siłą przebadać danej osoby, jeżeli nie zachodzi podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa lub wykroczenia. Natomiast pracownicy w stanie nietrzeźwości, którzy swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu ich samych lub innych osób, mogą zostać doprowadzeni do izby wytrzeźwień lub na jednostkę policji.

Pracownika spotkają też konsekwencje w miejscu pracy - szef może nałożyć na niego nie tylko jedną z kar porządkowych ,ale ma prawo także rozwiązać z takim pracownikiem umowę bez wypowiedzenia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mieszko 2015-05-29 23:32:47

A czy można sobie w pracy sprawdzić takim alkomatem trzeźwość.