PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Za porozumieniem stron, z okresem wypowiedzenia. Które rozstanie z pracodawcą jest korzystniejsze?

Magda znalazła nową pracę. Wszystko było umówione, pozostał mały szczegół - od kiedy może przyjść do nowej firmy? Sama liczyć musiała się z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia u byłego pracodawcy. Nowy chciał rozpocząć współpracę od razu. Co w takiej sytuacji?

Za porozumieniem stron, z okresem wypowiedzenia. Które rozstanie z pracodawcą jest korzystniejsze?
Formy rozwiązania umowy o pracę definiuje Kodeks pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech następujących sposobów: na mocy porozumienia stron; przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia; przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia; z upływem czasu, na który była zawarta.
  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie jest dobre dla tych, którzy nie mają alternatywnej oferty. Pracownik w pewnym sensie rezygnuje z przysługujących mu uprawnień, które miałby w przypadku, gdyby doszło do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę.
  • Natychmiastowe ustanie stosunku pracy następuje po rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

Formy rozwiązania umowy o pracę definiuje Kodeks pracy. 

- W świetle obowiązujących przepisów (art. 30 kodeksu pracy), umowa o pracę może zostać rozwiązana w jeden z czterech następujących sposobów: 1) na mocy porozumienia stron; 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem); 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); 4) z upływem czasu, na który była zawarta - wyjaśnia radca prawny Bartłomiej Mozes, wspólnik w MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Każda z nich ma określone zasady, niesie za sobą określone konsekwencje, które nie zawsze dla pracownika są dobre. 

Porozumienie stron

W sytuacji, w jakiej znalazła się Magda, dobrym rozwiązaniem może być rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Magda bowiem ma już nową, pewną ofertę pracy, a jej przyszłemu pracodawcy zależy na tym, by jak najszybciej zasiliła zespół. 

Inicjatywa rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron może wyjść od którejkolwiek ze stron. Proces może rozpocząć pracownik, zwracając się do pracodawcy ze stosownym wnioskiem. Taka propozycja może wyjść od pracodawcy. Konieczne jest jednak, aby obie strony finalnie wyraziły na takie rozwiązanie zgodę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za porozumieniem stron, z okresem wypowiedzenia. Które rozstanie z pracodawcą jest korzystniejsze?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA