Jak rozliczyć dochód dziecka?

• Dziecko może mieć różne źródła dochodów, takie jak praca sezonowa, udział w reklamie czy pobieranie stypendium szkolnego
• Każde z nich należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
• Jeśli dochody przekroczą one określoną kwotę, w przypadku dziecka pełnoletniego nie będziemy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak rozliczyć dochód dziecka?

PODZIEL SIĘ


Autor: Infowire

29 lut 2016 20:30


– Jeśli chodzi o dochody małoletnich, zasadniczo są one rozliczane w zeznaniu składanym przez jedno z rodziców. Służą do tego PIT-36 oraz załącznik PIT/M, w którym te dochody wykazujemy – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi.

Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje stypendium lub pieniądze za pracę, jego dochody muszą zostać rozliczone na odrębnym formularzu podatkowym. Ale ponieważ taka osoba nie może podpisać zeznania, w jego imieniu robi to jedno z rodziców.

Rodzice mający dzieci małoletnie lub pełnoletnie do 25 roku życia, które się uczą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. W przypadku dziecka dorosłego przysługuje ona jednak tylko, jeśli jego dochody w roku podatkowym nie przekraczają 3 089 zł.

Osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskujące dochody wolno poza tym rozliczyć się z nim wspólnie, co pozwoli zapłacić mniejszy podatek. Możliwość ta dotyczy zarówno dziecka małoletniego, jak i pełnoletniego, ale pod warunkiem, że nie ukończyło ono 25 lat, uczy się i nie zarobiło w danym roku podatkowym więcej niż 3 089 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.