Jak daleko sięga oko pracodawcy? Czyli kiedy GPS narusza prywatność

– Można przyjąć, iż „lokalizacja” człowieka jest dobrem osobistym, a jego naruszenie może wiązać się z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia (podobnie jak w przypadku kontroli służbowej skrzynki e-mail pracownika) – twierdzi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak daleko sięga oko pracodawcy? Czyli kiedy GPS narusza prywatność

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

25 lut 2013 12:40


Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów systemów GPS. Dzięki nim fleet managerzy są w stanie na bieżąco kontrolować i optymalizować wydatki ponoszone na flotę pojazdów.

Plusy systemów GPS

Co ważne, takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystywanie czasu pracy oraz daje możliwość weryfikowania realności wykonania ustalonych założeń. Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Użytkownicy mogą rejestrować faktury i sprawdzać m. in. aktualne położenie pojazdów floty, ich wykorzystanie w celach prywatnych, częstotliwość postojów, prędkości z jakimi poruszają się kierowcy.

- Standardem jest także możliwość generowania raportów dotyczących tras oraz kosztów takich jak np. raport dotyczący kosztów związanych ze średnim spalaniem, listę faktur czy też raport z tankowań - mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Należy pamiętać, iż głównym celem monitoringu pojazdów jest przede wszystkim efektywne zarządzanie flotą, a co za tym idzie redukcja kosztów związanych z eksploatacją aut należących do firm. - Dysponując odpowiednim systemem do zarządzania flotą, fleet manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów czy też zmniejszenia zużycia paliwa, chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy - dodaje M. Słodownik.

Jak kontrolować, by nie przekroczyć granic prywatności pracownika?

Należy pamiętać, że z jednej strony urządzenie GPS zabezpiecza mienie pracodawcy (np. przed kradzieżą), z drugiej pozwala na kontrolowanie działań pracownika. Pracodawca może w ten sposób sprawdzić czy pracownik wykonuje swoje obowiązki z odpowiednią starannością. Jednak czy taki nadzór przez pracodawcę jest w pełni dopuszczalny w świetle obowiązujących przepisów prawa? Czy dane geolokalizacyjne pozyskiwane w ten sposób mogą być gromadzone bez zgody pracownika?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.