×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak będzie wyglądał egzamin na maszynistę? Są uwagi do projektu ustawy

  • Autor: PAP/AT
  • 25 lis 2019 13:44

Ograniczenie stawek za egzamin, wyłączenie spod regulacji maszynistów pracujących dla PKP PLK - to niektóre z uwag, zgłoszonych w czasie konsultacji publicznych projektu ustawy, wprowadzającej m.in. państowowy egzamin dla maszynistów.

Jak będzie wyglądał egzamin na maszynistę? Są uwagi do projektu ustawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym ma wprowadzić państwowe egzaminy na stanowisko maszynisty. Dotychczas - zarówno szkolenie jak i egzaminowanie na licencję maszynisty oraz wydawanie świadectwa maszynisty, są realizowane przez ten sam podmiot - ośrodek szkolenia i egzaminowania. Ustawa wprowadza również system monitorowania maszynistów w zakresie ich kompetencji zawodowych oraz czasu pracy.

W ramach konsultacji publicznych PKP Cargo wniosło m.in. o zobowiązanie Prezesa UTK do zbudowania infrastruktury teleinformatycznej obsługującej proces przekazywania danych identyfikujących maszynistów oraz przebiegu ich zatrudnienia.

PKP SA z kolei zaproponowało wskazanie kwoty maksymalnej za egzamin. Według spółki pytania egzaminacyjne nie powinny być jawne. PKP PLK opowiedziało się z kolei z ograniczeniem stawki za egzamin do maksymalnie 20 proc. minimalnego wynagrodzenia. Spółka wskazała również, że ze względu na specyfikę pracy maszynistów zatrudnionych u zarządcy infrastruktury, przepisy ich obejmujące pozostawić jak dotychczas - w ramach sprawozdawczości kwartalnej.

Czytaj też: Koleje potrzebują maszynistów. Co ciekawe, ci bardzo lubią swoją pracę

Lotos Kolej uważa z kolei, że w przypadku świadectwa maszynisty uzyskanie tego dokumentu nie powinno być uzależnione od przeprowadzenia egzaminu przez Prezesa UTK. Świadectwa są dokumentami wydawanymi przez przewoźników i powinny być wydawane jako wynik przeprowadzenia egzaminu przez egzaminatora wskazanego przez przewoźnika kolejowego i pod jego nadzorem - argumentuje spółka.

Według Lotos Kolej, niezasadne jest także przeprowadzanie egzaminu na świadectwo maszynisty w postaci części teoretycznej. Kandydat zostaje poddany takiemu egzaminowi już na etapie egzaminu na licencję maszynisty i taki egzamin powinien być wystarczający, jako dowód na posiadanie wiedzy teoretycznej - uważa spółka. Część teoretyczna egzaminu na świadectwo maszynisty ma uzasadnienie jedynie jako sprawdzian wiedzy dotyczący regulacji wewnętrznych danego przewoźnika kolejowego - zauważył Lotos Kolej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak będzie wyglądał egzamin na maszynistę? Są uwagi do projektu ustawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA