PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jadwiga Emilewicz: Myślę, że limit 30-krotności składek na ZUS nie zostanie zniesiony

  • Autor: PAP/AT
  • 23 paź 2019 15:57

Dyskusje o zniesieniu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Ostateczną decyzje podejmie Sejm, ale myślę, że ten limit nie zostanie zniesiony - dodała.

Jadwiga Emilewicz: Myślę, że limit 30-krotności składek na ZUS nie zostanie zniesiony
Jadwiga Emilewicz. (fot. twitter.com/MPiT_GOV_PL)
REKLAMA

Jak wskazała szefowa resortu przedsiębiorczości ustawą budżetową, w którym zapisano zniesienie limitu 30-krotności składek zajmie się już nowy parlament. "Nie zdarzyło się jeszcze od 1989 r. żeby ustawy budżetowe były przyjmowane bez korekt" - powiedziała. "Ja zakładam, że kwestie limitu 30-krotności składek dyskursywnie politycznie mamy już za sobą" - dodała.

Czytaj też: Rząd wycofa się ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Emilewicz podkreśliła, że od początku, kiedy ten pomysł się pojawił przekonywali jako Porozumienie, że on nie przyniósłby zakładanego budżetowego wpływu. "Zatem utrzymanie limitu składek na ubezpieczenie społeczne, będzie nie tylko bezpieczne z perspektywy, tych, których chcemy w Polsce utrzymać, ale także dla systemu ubezpieczeń społecznych" - wskazała.

Dodała, że sprawa nie będzie stawiana na "ostrzu noża" przez partię "Porozumienie" Jarosława Gowina, której członkiem i wiceprezesem jest szefowa resortu przedsiębiorczości.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Czytaj też: Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany w pierwszej połowie października, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. "To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament" - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jadwiga Emilewicz: Myślę, że limit 30-krotności składek na ZUS nie zostanie zniesiony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA