PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ivanka Trump: Największym wydatkiem rodzin jest opieka nad dziećmi

  • Autor: JP
  • 4 maj 2017 15:46

Córka prezydenta USA Ivanka Trump uważa, że największym pojedynczym wydatkiem jaki ponosi większość amerykańskich rodzin, jest koszt opieki nad dziećmi.

Ivanka Trump: Największym wydatkiem rodzin jest opieka nad dziećmi
Średni koszt opieki nad dzieckiem w wieku do 6 lat to 4101 dolarów rocznie. (Fot. Flickr, woodleywonderworks, CC BY 2.0)
REKLAMA

• „Dla ponad połowy amerykańskich gospodarstw domowych największym pojedynczym wydatkiem jest koszt opieki nad dziećmi” – powiedziała Ivanka Trump.

• W Polsce zinstytucjonalizowana opieka nad dziećmi nie cieszy się tak dużą popularnością.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Polskie dzieci częściej wychowują się wśród większej liczby dorosłych.

Ivanka Trump wzięła udział w forum kobiet Women20 Summit w Berlinie. Podczas jednej ze swoich wypowiedzi zwróciła uwagę na to, że „dla ponad połowy amerykańskich gospodarstw domowych największym pojedynczym wydatkiem jest koszt opieki nad dziećmi – przekracza on nawet koszt utrzymania domu”.

Według amerykańskiego Biura Statystyk Rynku Pracy średni koszt opieki nad dzieckiem w wieku do 6 lat to 4101 dolarów rocznie. W przypadku dzieci w wieku 6-17 lat koszt spada do 972 dolarów.

– Znamy wielu rodziców, którzy decydują się zrezygnować z opłat za opiekę nad dziećmi, wybierając jednocześnie rezygnację z pracy, krótsze i bardziej elastyczne godziny pracy, korzystając z pomocy rodziny lub po prostu ograniczając liczbę godzin opieki – komentuje Beth Mattingly, dyrektor badań nad rodzinami w szczególnej sytuacji z Uniwersytetu New Hampshire.

Koszty opieki

W Polsce brak instytucjonalnej opieki nad dzieckiem mało kogo dziwi. Według danych Unicefu – z 2015 r. liczba żłobków w Polsce pozwala na korzystanie z ich usług ok. 3 procentom populacji dzieci w wieku 0-3 lata w miastach i znikomemu odsetkowi populacji dzieci na wsi.

Choć w państwowym żłobku opłata miesięczna wynosi – w zależności od regionu – ok. kilkuset złotych, a w prywatnym nawet powyżej tysiąca złotych, to w większości przypadków raczej nie przekracza ona wysokości czynszu i mediów.

Mimo, że dla polskich rodzin wysłanie dziecka do żłobka lub wynajęcie niani nie jest największym obciążeniem dla budżetu, w USA rezygnacja z opieki budzi zdziwienie, a w Polsce nie. Być może więc w naszym kraju wynajmowanie opieki nie jest aż tak potrzebne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ivanka Trump: Największym wydatkiem rodzin jest opieka nad dziećmi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA