-
Autor: PAP
- •29 sty 2023 10:51
Ponad 2/3 Kanadyjczyków wyznających islam i ankietowanych przez organizację Islamic Relief doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy. "Islamofobia w zatrudnieniu utrzymuje się we wszystkich sektorach kanadyjskiego rynku pracy" - czytamy w raporcie.
Ponadto 80 proc. biorących udział w badaniu kanadyjskich muzułmanów twierdzi, że "nie może wykonywać pewnych zawodów ze względu na swoją muzułmańską tożsamość i praktyki" (fot. pxhere.com)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
Raport cytowany przez publicznego nadawcę CBC/Radio-Canada powstał na podstawie rozmów z 700 mieszkańcami Kanady wyznającymi islam.
"Islamofobia w miejscu pracy ma negatywny wpływ na rozwój kariery kanadyjskich muzułmanów" - napisano w raporcie "Muzułmanie na marginesie społeczeństwa".
Dwa rodzaje dyskryminacji: formalna i nieformalna
Badanie bierze pod uwagę dwa rodzaje dyskryminacji: formalną i nieformalną. Pierwsza polega na nierównym wynagrodzeniu, dostępie do awansu, a także dyskryminacji w zakresie ubioru. Z kolei dyskryminacja nieformalna odnosi się do relacji ze współpracownikami i klientami, ale także np. udziału w podejmowaniu decyzji; 84 proc. badanych odpowiedziało, że doświadczyło właśnie nieformalnej formy dyskryminacji.
Ponadto 80 proc. biorących udział w badaniu kanadyjskich muzułmanów twierdzi, że "nie może wykonywać pewnych zawodów ze względu na swoją muzułmańską tożsamość i praktyki".
"Wielu uczestników badania (60 proc.) nigdy nie zgłosiło pracodawcy żadnych przypadków formalnej lub nieformalnej dyskryminacji, częściowo ze wstydu lub z obawy przed konsekwencjami i skutkami społecznymi" - piszą autorzy raportu, cytowanego przez Radio Canada.
W raporcie zawarto ponadto kilkanaście zaleceń, które miałyby pomóc w integracji muzułmanów w miejscach pracy. Obejmują one m.in. "kampanie uświadamiające, które uczłowieczają kanadyjskich muzułmanów", mające "korygować stereotypy", stworzenie przez pracodawców "inkluzywnej kultury pracy", a także zapewnienie możliwości bezpiecznego zgłaszania i omawiania przypadków dyskryminacji w miejscu pracy.
Pierwszy specjalny przedstawiciel do walki z islamofobią
Rząd Kanady wdrożył już jedno z zaleceń zaproponowanych w tym sprawozdaniu - zauważa Radio Canada. W czwartek premier Justin Trudeau ogłosił mianowanie pierwszego specjalnego przedstawiciela do walki z islamofobią; została nim Amira Elghawaby, dziennikarka i obrończyni praw człowieka.
Badanie, które objęło 700 osób, zostało przeprowadzone w okresie od października do listopada 2022 roku za pomocą wywiadów osobistych i online. Spośród badanych 72 proc. mieszka w prowincji Ontario na zachodzie kraju, a 66 proc. pracuje w pełnym wymiarze godzin. Prawie dwie trzecie badanych stanowiły kobiety.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (3)