×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Islamofobia w miejscu pracy. Doświadczyło jej ponad dwie trzecie ankietowanych

 • Autor: PAP
 • 29 sty 2023 10:51

Ponad 2/3 Kanadyjczyków wyznających islam i ankietowanych przez organizację Islamic Relief doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy. "Islamofobia w zatrudnieniu utrzymuje się we wszystkich sektorach kanadyjskiego rynku pracy" - czytamy w raporcie.

Islamofobia w miejscu pracy. Doświadczyło jej ponad dwie trzecie ankietowanych
Ponadto 80 proc. biorących udział w badaniu kanadyjskich muzułmanów twierdzi, że "nie może wykonywać pewnych zawodów ze względu na swoją muzułmańską tożsamość i praktyki" (fot. pxhere.com)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Raport cytowany przez publicznego nadawcę CBC/Radio-Canada powstał na podstawie rozmów z 700 mieszkańcami Kanady wyznającymi islam.

"Islamofobia w miejscu pracy ma negatywny wpływ na rozwój kariery kanadyjskich muzułmanów" - napisano w raporcie "Muzułmanie na marginesie społeczeństwa".

Dwa rodzaje dyskryminacji: formalna i nieformalna

Badanie bierze pod uwagę dwa rodzaje dyskryminacji: formalną i nieformalną. Pierwsza polega na nierównym wynagrodzeniu, dostępie do awansu, a także dyskryminacji w zakresie ubioru. Z kolei dyskryminacja nieformalna odnosi się do relacji ze współpracownikami i klientami, ale także np. udziału w podejmowaniu decyzji; 84 proc. badanych odpowiedziało, że doświadczyło właśnie nieformalnej formy dyskryminacji.

Ponadto 80 proc. biorących udział w badaniu kanadyjskich muzułmanów twierdzi, że "nie może wykonywać pewnych zawodów ze względu na swoją muzułmańską tożsamość i praktyki".

"Wielu uczestników badania (60 proc.) nigdy nie zgłosiło pracodawcy żadnych przypadków formalnej lub nieformalnej dyskryminacji, częściowo ze wstydu lub z obawy przed konsekwencjami i skutkami społecznymi" - piszą autorzy raportu, cytowanego przez Radio Canada.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Islamofobia w miejscu pracy. Doświadczyło jej ponad dwie trzecie ankietowanych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JK 2023-01-30 10:09:21

  dyskryminacja dot. ubioru... jest jedna rzecz, która mnie mierzi... jeśli wyjeżdżam gdzieś, gdzie kulturowo ludzie ubierają się w dany sposób, to się dostosowuję. Tego samego oczekuję u siebie w domu. I uważam, że mam prawo wymagać tego od innych, jako pracodawca -i nie chodzi tutaj o religię.

 • Letki 2023-01-29 12:26:56

  Tak , tylko jak jest muzułmanin na stanowisku to najpierw przyjmie muzułmanina jako pracownika. to nie jest innowiercofobia z ich strony?

  • JK 2023-01-30 10:10:17

   podpowiem Tobie. Polak najpierw zatrudni Polaka. Niemiec - Niemca. Rosjanin - Rosjanina. Każdy wpierw zatrudni "swojego" potem "obcego" i nie jest to żadna "fobia".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA