PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Inspektorzy będą wchodzić do firm bez uprzedzenia. Szykują się nowe przepisy

 • Autor: PAP/JP
 • 24 cze 2021 13:30

Klub Lewicy poinformował w czwartek, że złożył w Sejmie projekt zmian w Prawie Przedsiębiorców, które jednoznacznie wskazuje, że Państwowa Inspekcja Pracy może przeprowadzać kontrolę w przedsiębiorstwach bez uprzedzenia. Inspektor pracy ma czuć, że stoi za nim państwo - podkreślają posłowie Lewicy.

Inspektorzy będą wchodzić do firm bez uprzedzenia. Szykują się nowe przepisy
Inspektor pracy ma czuć, że stoi za nim państwo - podkreślają posłowie Lewicy (fot. pip.gov.pl)
REKLAMA
 • Na czwartkowym briefingu w Sejmie Adrian Zandberg (Lewica) podkreślał, że dla jego formacji prawa pracownicze są bardzo ważne.
 • Wskazywał, że Lewica zaproponowała już rozwiązanie, które pomaga walczyć z tzw. śmieciówkami, a które pozwala instruktorom pracy "zamienić nielegalną śmieciówkę na normalną umowę".
 • Zaznaczył, że aby inspektorzy byli skuteczni, także w kwestii ochrony osób zatrudnionych, powinni móc wchodzić do firm bez uprzedzenia, jeśli podejrzewają, że są tam łamane przepisy.

Zandberg jako przykład podał place budowy, gdzie - jak zauważył - bezpieczeństwo pracowników bywa zagrożone ze względu na niewłaściwe warunki pracy.

Apelował, by nie "robić z tego zabawy w kotka i myszkę" i rozwiązać problem z jednoznacznością przepisów w Polsce. Mówił, że choć Polskę obowiązuje konwencja, której zapisy mówią, że inspektor o każdej porze może wejść i przeprowadzić kontrolę, to z z drugiej strony działa także Prawo przedsiębiorców, z którego - jak mówił - "niektórzy przedsiębiorcy wyciągają fałszywy wniosek, że muszą być uprzedzani, że zostanie u nich przeprowadzona inspekcja PIP".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślał, że prawo powinno być jednoznaczne, a inspektor powinien móc pokazać legitymację i wejść do firmy, gdy tylko widzi taką konieczność. Apelował, by skończyć z sytuacją, że sądy są przeciążane sprawami wynikającymi z "chaosu prawnego" i sprzeczności przepisów.

"Kiedy jest zagrożone ludzkie zdrowie, gdy zmusza się do pracy na czarno - PIP ma wkroczyć bez ostrzeżenia. Inaczej to żart, nie skuteczna kontrola. Inspektor pracy ma czuć, że stoi za nim autorytet państwa. Składamy więc projekt ustawy, która mówi jasno - PIP może przeprowadzać kontrolę bez uprzedzenia" - mówił. Podkreślał, że już czas, by Sejm to "jasno i jednoznacznie rozstrzygnął".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Inspektorzy będą wchodzić do firm bez uprzedzenia. Szykują się nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kwalifikowany 2021-06-28 14:46:34

  Państwowa Inspekcja Pracy powinna natychmiast zająć się wieloletnią patologią w firmach ochrony osób i mienia, które to bez mydełka oszukują i okradają pracowników, wymuszając na nich podpisywanie umów śmieciowych z różnymi firmami "córkami" czyt. firmami krzakami, które to mają na celu UKRYCIE rzeczywistego czasu pracy, który często przekracza 250-300h/mies. Oznacza to, że w razie kontroli główna firma w której pracownik jest zatrudniony na umowę pracę jest "czysta" dlatego ,że główna pula wypracowanych godzin jest na umowie zleceniu z firmą krzak i niby innym właścicielem. Kiedy wypływają problemy taką firemkę się zamyka a w jej miejsce pojawia się nowa. Logo na umundurowaniu, miejsce pracy oraz obowiązki dokładnie takie same jak na umowie o pracę. PATOLOGIA!!!!

 • zbyszko 2021-06-24 14:44:16

  Może się PIP w końcu zainteresuje tym, że od 2013 nie może wejśc do firmy Milmex Systemy Komputerowe, gdzie ponad 200 osob pracuje od lat za darmo????!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA