PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Inspekcja Pracy weszła do Kauflandu. Będą zmiany w wynagrodzeniach

  • KDS
  • 4 lip 2022 10:26

Będą zmiany w systemie wynagrodzeń pracowników sieci sklepów Kaufland. To efekt kontroli przeprowadzonej w spółce przez Państwową Inspekcję Pracy.

Inspekcja Pracy weszła do Kauflandu. Będą zmiany w wynagrodzeniach
Do tej pory pracownice, które przechodzą na urlopy macierzyńskie lub wychowawcze otrzymują niższe wynagrodzenie od pracowników, którzy z nich nie korzystają, teraz ma się to zmienić (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Dziennikarze portalu branżowego dlahandlu.pl dotarli do pisma inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę systemu wynagradzania w Kauflandzie. PIP dopatrzyła się tam nieścisłości związanych z naliczaniem wynagrodzeń pracownikom przebywającym na urlopach rodzicielskich. Zawnioskuje o zmianę sposobu naliczania wynagrodzeń. 

Pracownice Kauflandu przez urlopy macierzyńskie tracą podwyżki

Na czym mają polegać nieprawidłowości? Informował o nich związek zawodowy Jedność Pracownicza. Pracownice, które przechodzą na urlopy macierzyńskie lub wychowawcze, otrzymują niższe wynagrodzenie od pracowników, którzy z nich nie korzystają. Dzieje się to na skutek przyjętego modelu podnoszenia wynagrodzeń, który pomija osoby nieobecne w pracy w momencie przyznawania podwyżek. Gdy kobieta wraca do pracy po urlopie, nie uzyskuje pensji tak samo wysokiej, jak gdyby była w pracy i obejmowały ją podwyżki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Sąd przyznał rację Jedności Pracowniczej w sporze z Kauflandem

Związek uruchomił procedurę sporu zbiorowego, aby prowadzić ustawowe rokowania, a następnie skierował wniosek o kontrolę pracodawcy przez Państwową Inspekcję Pracy. Deklaruje też, że pomoże poszkodowanym pracownicom odzyskać utracone pieniądze za 36 miesięcy wstecz wraz z należnymi odsetkami. W oczekiwaniu na rokowania związkowcy powołują społecznych inspektorów pracy, którzy pomogą wyłapywać naruszanie prawa pracy przez pracodawcę.

W czerwcu powołano pierwszego Społecznego Oddziałowego Inspektora Pracy w Kauflandzie w Żywcu. Kolejne wybory społecznych inspektorów odbędą się w lipcu w sklepach w Ciechanowie, Pszczynie i Legionowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Inspekcja Pracy weszła do Kauflandu. Będą zmiany w wynagrodzeniach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-07-08 22:26:01

    Może PIP by się tak zainteresował tym co się dzieje w firmie Milmex? Od 9 lat nie dostajemy tam wynagrodzeń za pracę.

  • Qwerty 2022-07-04 12:06:44

    Dziekuje Lewico, ze byliscie z nami. Bo na rzad nie ma co liczyc.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA