Ile będzie kosztować nowy system podatkowy? Ministerstwo policzyło

Nowy system podatkowy wyciągnie z szarej strefy całą rzeszę Polaków. Mateusz Szczurek szacuje koszt jego wprowadzenia na 10,2 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile będzie kosztować nowy system podatkowy? Ministerstwo policzyło

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

14 wrz 2015 15:59


Na konferencji prasowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Białymstoku, minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że w ministerstwie od tygodni trwają obliczenia - w różnych wariantach - ile będą kosztować zmiany w prawie podatkowym.

- Według naszych szacunków koszt netto, a więc korzyść dla podatników z takiej zmiany, to 10,2 mld zł. Będzie wymagało to oszczędności po stronie wydatków w tym czasie przygotowującym, zanim rozwiązanie wejdzie w życie, ale warto ten koszt ponieść - mówił Szczurek. Zaznaczył, że ten koszt nie uwzględnia zmniejszenia szarej strefy, efektu wyższych dochodów rozporządzalnych za zapłacony podatek VAT.

- Znacznie więcej osób gorzej zarabiających będzie mogło znaleźć pracę, taniej będzie ich zatrudnić, mniejsze mają być obciążenia administracyjne. To pozwoli, jestem o tym zupełnie przekonany, wyciągnąć z szarej strefy całą rzeszę Polaków, którzy są tam dziś nie tylko z powodu wysokich podatków, ale także z tego powodu, że bolączka administracyjna, żeby zatrudnić tę pierwszą osobę jest bardzo, bardzo trudna - mówił minister.

Jeden podatek zamiast składek

- Zamiast składek i podatków będziemy mieli jeden podatek od dochodów osobistych, jeden podatek z pracy, w którym zawierać się będą zarówno składki PIT, jak i składki na ubezpieczenia zdrowotne, emerytalne, wypadkowe itd. To wszystko spowoduje, że osoby gorzej zarabiające na osobę w rodzinie - bo tak będzie definiowana składka podatku - będą mogły mieć znacznie niższe obciążenie podatkowe niż dziś, a osoby pracujące na umowie o pracę będą netto płaciły nieco mniej podatków - te lepiej zarabiające. Różnica będzie się zmniejszała razem ze wzrostem dochodów - tłumaczył założenia proponowanych zmian podatkowych Szczurek.

Dodał, że będzie to także oznaczać mniejsze obciążenia administracyjne pracodawców, bo zamiast osobno rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS, będą dokonywać jednego przelewu w jedno miejsce. Dodał, że wszystko to ma także służyć bardziej efektywnemu państwu.

Szczurek powiedział, że wszystkim powinno zależeć na tym, by było więcej miejsc pracy. Zaznaczył, że metodą proponowaną przez PO i rząd w tej sprawie są mniejsze obciążenia finansowe dla tych, którzy zarabiają gorzej.

- Naszą odpowiedzią na propozycje PiS jest system, który jest spójny, logiczny, sprawiedliwy, jeśli chodzi o podatki - mówił Szczurek. Przypomniał, że rządowe propozycje zakładają odchodzenie od wszelkich ulg podatkowych, także ulg na dzieci czy kwoty wolnej od podatku, bo będą one zupełnie niepotrzebne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.