Ile będą kosztować zmiany w emeryturach?

Reforma systemu emerytalnego to koszt na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie dla budżetu państwa. Chodzi o ok. 16 mld zł
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile będą kosztować zmiany w emeryturach?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

9 cze 2015 15:04


Dzisiejszy system emerytalny w Polsce opiera się na zdefiniowanej składce pracujących, która odprowadzana jest na indywidualne konta emerytalne w ZUS. Mechanizm działa według zasady: ile odłożysz na koncie, taką dostaniesz emeryturę.

Im niższy wiek emerytalny, tym niższe świadczenie

Jeśli pomysły opozycji wejdą w życie, emerytura w dużo większym stopniu będzie zależała od okresu pracy. Najważniejszą zmianą może być uniezależnienie wysokości świadczenia od przewidywanej długości życia. System zdefiniowanej składki automatycznie się tu dopasowuje. Choć w sposób, który emerytom nie musi się podobać, bo obcinając wysokość świadczenia. Według zasady - im niższy wiek emerytalny, tym niższe świadczenie.

PiS proponuje też m.in. podwyższenie wysokości minimalnej emerytury do wysokości minimum socjalnego.

Jak wylicza Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, w 2014 r. minimum to wyniosło w przypadku jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego 1070 zł. Gdyby emeryci mieli tyle dostawać na rękę, to brutto ich emerytura musiałaby wynosić 1400 zł. Dziś to 880 zł, co oznacza że trzeba byłoby podwyższyć ją o 60 proc.

Jak wynika z wyliczeń „Dziennika Gazety Prawnej”, dla samego KRUS oznaczałoby to konieczność wyłożenia dodatkowo około 8 mld zł. A w przypadku wszystkich emerytów i rencistów efekt mógłby się zbliżyć do dwukrotności tej kwoty, czyli około 0,5 proc. PKB.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ja ja 2015-06-10 01:48:53

PLN/EUR 1:!